Piwo i jego rodzaje: 7 podstawowych gatunków

Mamy nadzieję, że zdołaliśmy Cię już przekonać, że piwo w niczym nie ustępuje najszlachetniejszym winom czy wysokoprocentowym alkoholom rodem z dębowych beczek. Teraz pora na kilka podstawowych faktów o najpopularniejszych gatunkach złocistej ambrozji.

Piwo, gatunki piwa, rodzaje piwa shutterstock.com
Piwo niejedno ma imię, ale po każdym znajdziesz coś dla siebie.

1. Ale

Najpopularniejsze w Wielkiej Brytanii piwo tzw. górnej fermentacji. Lekko mętne, z niedużą pienistością i zawartością alkoholu 3-6%.

Przykład:Ccelebration Ale 1698, Anglia,

2. Stout

Drugi filar brytyjskiego browarnictwa górnej fermentacji. Ciemne, czasem całkiem czarne, z kremową, gęstą pianą i wyraźnym, słodkawym smakiem.

Przykład: Guinness, Irlandia,

3. Klasztorne

Historia piwa to historia przyklasztornych browarów, które od wieków zajmowały się piwem górnej fermentacji o niepowtarzalnych smakach.

Przykład: St. Benoit brune, Belgia

4. Pszeniczne

Kolejny produkt górnej fermentacji, tworzony na bazie słodu pszenicznego. Jasna barwa, niska gorycz i silne nasycenie dwutlenkiem węgla.

Przykład: Franziskaner Weissbier, Niemcy

5. Specjalne

Górna fermentacja z wykorzystaniem zapomnianych już technologii piwowarskich i wielopokoleniowych receptur. Zawsze o nieprzeciętnym smaku.

Przykład: Pauwel Kwak, Belgia

6. Pilzner

Każdy kraj produkuje swoje pilznery i mimo różnic zawsze są to piwa dolnej fermentacji, złote, gorzkawe, silnie gazowane, z zawartością 4,5% alkoholu.

Przykład: Plzensky Prazdroj, Czechy

7. Lambic

Piwo spontanicznej fermentacji, występujące tylko w rejonie Brukseli, warzone w zimie i fermentowane przez 2-3 lata. Brak piany i ciekawe odmiany smakowe.

Przykład: Chapeau Kriek, Belgia

Departament Miłości do Piwa MH raportuje: 

Zimne piwo, nie dość, że pasuje jak ulał do ręki podczas oglądania meczu ulubionej drużyny, to jeszcze ma sporo właściwości zdrowotnych. Wyselekcjonowaliśmy dla Ciebie 10 powodów, dla których warto pić piwo!

REKLAMA