[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Pieczywo - ile można go jeść?

Obwiniany o nadwagę i refluks – niesłusznie! Bez naturalnego, pełnoziarnistego chleba nie ma mowy o kompletnej diecie. Ile go jeść, żeby nie spowszedniał? 

Pieczywo Lubisz kanapki? Kto nie lubi. Pamiętaj jednak, że nawet poczciwy chleb ma dawkę, w której zaczyna szkodzić.

Za mało

Pieczywo jest głównym „dostawcą” węglowodanów złożonych do organizmu, „Powinny one stanowić około 55-60% energii dostarczanej w ciągu dnia wraz z pożywieniem. W odróżnieniu od cukrów prostych regulują poziom glukozy we krwi, zapobiegając jego nadmiernemu wzrostowi” – mówi mgr inż. Magdalena Czyrynda, specjalista ds. żywienia człowieka z poradni dietetycznej Dietosfera. Jeśli jesz za mało lub w ogóle nie jesz pieczywa, pozbawiasz się również wielu cennych mikroelementów (głównie żelaza, magnezu, cynku i miedzi), białka roślinnego, witamin, (zwłaszcza z grupy B) oraz błonnika.  

W sam raz

8 średniej grubości (40 g) kromek chleba to idealna dzienna dawka pieczywa. Ale ważne jest nie tylko to, ile, ale jakiego chleba jesz. „Najzdrowsze są produkty pełnoziarniste, otrzymywane z pełnego przemiału ziarna. Chleb razowy pszenny i żytni zawiera przede wszystkim duże ilości błonnika, którego dobroczynnego działania na organizm nie da się przecenić – mówi mgr inż. Czyrynda. – Wiążąc wodę w jelitach, pęcznieje, dając uczucie sytości na dłużej. Ponadto poprawia perystaltykę jelit, niwelując problemy z zaparciami”. Ale nie każdy ciemny chleb jest razowy. Czasami kolor to tylko zasługa barwnika. Kupując pieczywo, zwróć uwagę na jego skład (im mniej dodatkowych wyróżników w składzie, tym lepiej), konsystencję oraz ciężar. Nie ufaj też pieczywu o bardzo długiej przydatności do spożycia – chleb zachowujący świeżość przez pół roku nie może być naturalny.

REKLAMA

Za dużo

Polacy uwielbiają kanapki. Niestety, pieczywo w zbyt dużych ilościach przestaje być zdrowe. „Wysoka zawartość pierwiastków kwasotwórczych i białka sprawia, iż wykazuje ono, podobnie jak inne produkty zbożowe, właściwości zakwaszające organizm” – mówi mgr inż. Czyrynda. W ten sposób narażasz się na bóle głowy, uczucie zmęczenia i gorsze samopoczucie. Jeśli masz kłopoty z układem trawiennym, nie przesadzaj z razowym pieczywem – może być ono obciążeniem dla żołądka. No i ta kolejna drożdżówka na pewno nie pomoże Ci zrzucić brzucha. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij