1. |
Mięso
Parówki mają opinię wyrobów mięsopodobnych i według obiegowej opinii składają się głównie z tektury i mielonych racic. To nieprawda. W rzeczywistości mięso jest najczęściej głównym składnikiem parówki. Wystarczy spojrzeć na etykietę.
Jeśli spojrzeć na skład chemiczny parówek, okaże się, że składają się one w większości z... wody.
Zgodnie z definicją parówki, powinna ona zawierać co najmniej 50% mięsa. Zasada jest taka, że im więcej mięsa, tym parówka lepsza. Na przykład parówki z szynki jednego z producentów zawierają aż 93% mięsa. Chociaż zdarzają się i takie, w których mięsa nie ma w ogóle - jest jedynie tzw. MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie, przez normy europejskie w ogóle nieuznawane za mięso.
2. |
MOM
Mięso oddzielane mechanicznie (MOM) i mięso drobiowe oddzielane mechanicznie (MDOM) powstaje z resztek mięsa, które pozostaje „przyklejone” do kości, gdy już masarz odetnie tusze, czyli większe kawałki. Takie szkielety kurczaka lub kawałki kości wieprzowych wrzuca się do maszyny, która rozdrabnia surowiec i przeciska przez gęste sita, oddzielając kości od innych tkanek. Po przejściu przez taki tłok otrzymuje się gotową, jednorodną masę, w której tkanka mięśniowa stanowi nie więcej niż 50%, od 40 do 50% to tkanka łączna, reszta zaś to chrząstki i zmielone kości, przy czym udział kości jest niewielki - w okolicach 1%.
Z innej beczki: Co znajdziesz w jogurcie?
Zaletą MOM-u, z punktu widzenia producenta, jest niska cena. Wadą to, że MOM jest mało trwały i szybko się psuje. Dlatego produkty, w których występuje mięso oddzielone mechanicznie, są też zazwyczaj mocno „doprawione” konserwantami (między innymi polifosforanami, o których więcej poniżej) - w przeciwnym wypadku nie nadawałyby się do spożycia już po kilkunastu godzinach.
3. |
Woda
Woda najczęściej znajduje się na drugim miejscu listy składników parówek. Oznacza to, że po wrzuceniu do mieszalnika mięsa dolewa się do niego często drugie tyle wody. Ale to nieco mylna interpretacja. Gdy bowiem sięgnąć po skład chemiczny parówek, okazuje się, że składają się one w większości z wody - bo woda jest przecież również w mięsie.
Pod względem chemicznym parówki składają się zatem najczęściej z ok. 60% wody, 10-12% białka, 20-25% tłuszczu, resztę zaś stanowią sól i inne substancje: konserwujące, emulgujące, smakowe i zapachowe.