Orzechy - 4 fakty, które każdy powinien znać

Garść orzechów dziennie napompuje Twoje mięśnie, rozjaśni myśli i podniesie formę. Dowiedz się, dlaczego.

orzechy Shutterstock.com
Shutterstock.com

Trudno znaleźć bardziej uniwersalne jedzenie dla faceta. Wiedzieli o tym już Twoi przodkowie – specjalne kamienie, służące do rozłupywania twardych skorupek orzechów, należą do najstarszych narzędzi odnalezionych przez archeologów, a migdały trafiły nawet na karty Starego Testamentu.

REKLAMA

Orzechy są pokarmem dla Twojego mózgu i mięśni, który sprawi, że będziesz świetnie wyglądał i nigdy nie zabraknie Ci ciętej riposty. Dorzuć je do porannych płatków albo weź ze sobą do pracy, a będziesz na najlepszej drodze do rozgryzienia sekretu długiego życia.

1. Zdrowie

Orzechy są jego prawdziwą kopalnią. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, całą masę witamin z grupy A i E, witaminę B6 oraz składniki mineralne: magnez, fosfor, potas, cynk, żelazo. To właśnie za sprawą witaminy B6 zyskały sławę paliwa dla umysłu. Dzięki niej Twój mózg pracuje szybciej i lepiej radzisz sobie ze stresem. Dodatkowo, magnez pomoże Ci utrzymać koncentrację na nudnych zebraniach w pracy.

(Zerknij na listę 7 produktów, które przepisałby Ci lekarz. Tak, orzechy też tam są.)

Oprócz mózgu, orzechy wzmacniają również Twoje serce, a badania wskazują także na zbawienny wpływ regularnego ich spożywania poziom tłuszczów we krwi. Naukowcy z Harvard Medical School udowodnili, że zawarty w nich selen hamuje rozwój raka prostaty. Nie do przecenienia jest też fakt, że dostarczają błonnika pokarmowego, wspomagającego układ trawienny.

2. Mięśnie

Orzechy należą do najlepszych roślinnych źródeł białka niezbędnego do budowy Twoich mięśni. Jednocześnie dostarczą Ci energii, potrzebnej do ćwiczeń na siłowni – 80g orzechów włoskich zawiera 523 kalorie. Uważaj jednak, żeby nie jeść ich zbyt dużo, bo nawet w połowie składają się z tłuszczy.

STRONA 1 z 2
REKLAMA