Odżywki białkowe: 10 przykazań stosowania

Faceci przed półką z odżywkami zachowują się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Zamiast przeczytać etykietę wybierają najbardziej błyszczące opakowanie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by odżywka naprawdę działała i skutecznie wspomagała efekty treningu.

Odżywki białkowe: 10 przykazań stosowania designer491 2015/shutterstock
fot. designer491 2015/shutterstock

Faceci przed półką z odżywkami zachowują się jak dzieci w sklepie z zabawkami. Zamiast przeczytać etykietę wybierają najbardziej błyszczące opakowanie. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by naprawdę działała.

 

1. Tłuszcz

Wybierz odżywkę, która zawiera maks.3 g tłuszczu. Bo zdrowe tłuszcze, które powinieneś przyjmować, nie powinny pochodzić z puszki, która 2 lata leżała na półce.

2. Węglowodany

Węgle w większości odżywek białkowych to glukoza albo syrop kukurydziany – pozbawione wartości odżywczej wypełniacze smakowe. 5 g to maks w Twojej odżywce.

3. Białko

Porcja odżywki białkowej powinna zawierać 20-30 g białka. Wszystkie proszki, które mają go mniej, nie są warte pieniędzy, które możesz na nie wydać.

4. Izolat vs. Koncentrat

Izolat przechodzi skomplikowany proces produkcyjny, który zmniejsza zawartość tłuszczu i laktozy. Jeśli odżywka jest tania, sprawdź, czy izolat białka jest jej pierwszym składnikiem.

5. Wodofosforan dipotasu i lecytyna

Co? No właśnie. Te dwa dodatki powodują, że odżywka łatwiej rozpuszcza się w wodzie lub mleku. Dzięki nim pijesz koktajl, a nie białkowy gulasz.

6. Fosforan wapnia

Czasami używa się go do produkcji implantów kości i nawozów. W odżywkach białkowych odpowiada za to, by proszek w kontakcie z płynem nie stawał się „ciastem”.

7. Polidekstroza

Mogłaby zostać opisana na etykiecie jako błonnik, ale prawda jest taka, że naukowcy wciąż nie udowodnili, że polidekstroza ma te same zalety, co naturalnie występujący błonnik.

8. Karboksymetyloceluloza

Jeśli Twój koktajl jest gęsty i kremowy, możesz podziękować za to związkowi o nazwie, która mogłaby też pasować do islandzkiego wulkanu.

9. Sukraloza

Słodzik, który ma 0 (słownie: zero) kilokalorii. To dzięki niemu możesz z radością popijać słodkiego proteinowego shake'a bez myśli, że wrzucasz w siebie zbędny cukier.

10. Papaina i bromelina

Jeśli obawiasz się, że odżywka białkowa rozreguluje Twój układ trawienny, możesz być spokojny, jeśli zobaczysz te dwa słowa na etykiecie. Papaina i bromelina wspomagają trawienie.

Bonus: odżywka Bulk

Jeśli wolisz odżywki węglowodanowo- białkowe, wybieraj zawsze te, których stosunek węgli do białek wynosi 50:50.

MH 10/2011

REKLAMA