"Mechanizm odchudzania jest bardzo prosty, a jego zrozumienie pozwoli Ci odnieść sukces" - mówi dr Marek Szołtysik, adiunkt na Wydziale Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalista dietetyk, który od pierwszego numeru MH doradza i przekonuje nas do dobrego jedzenia.
"Twój organizm, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje dawki energii około 2500 kcal dziennie, ale w czasie odchudzania nie powinna ona przekraczać 2000-2200 kcal - mówi nasz ekspert. - W pierwszych dniach diety Twoje ciało nie wie, że zacząłeś się odchudzać, i wyrównuje niedobór kalorii z glikogenu – cukru wytwarzanego przez wątrobę. Właściwe spalanie tłuszczu zaczyna się, gdy jego rezerwy się wyczerpią".
Co więc radzi zrobić dr Szołtysik? "Ogranicz spożywanie tłuszczów, a jeżeli już, to postaw na kwasy omega-3 i -6, trzymaj wysoki poziom białka w zjadanych produktach, a węglowodanów z ziaren lub ziemniaków nie przyjmuj na kolację. Najlepsza na nie pora to godzina, dwie po treningu!" - tłumaczy.
"Trzeba też postawić na owoce i warzywa ze względu na błonnik, który jest doskonałym wypełniaczem zmniejszającym łaknienie. Pij soki wielowarzywne i przynajmniej 2 litry wody dziennie" - dodaje.
Paliwo z węgli
1. Biała i czerwona fasola
Bardzo bogate w błonnik i wolno spalające węglowodany, które pozwolą Ci dłużej odczuwać sytość. Idealne do zagęszczenia wodnistego gulaszu wieprzowego.
2. Biała quinoa
Niski indeks glikemiczny dopilnuje, by poziom insuliny nie skakał Ci w górę i w dół. A do tego zawiera białko. Do kupienia w sieci.
3. Płatki owsiane
Kopalnia błonnika i wolno uwalniających się węglowodanów dają gwarancję, że śniadanie zaspokoi Cię na dłużej niż zazwyczaj.
Potęga roślin
1. Szpinak
Bardzo mało kaloryczny, ale za to pożywny i sycący. Zawartość kwasu alfa-liponowego przyspiesza spalanie tłuszczu.
3. Pomidory
Mało węglowodanów, ale za to dużo witaminy C, która ułatwia regenerację.
4. Brokuły
Dużo błonnika i wolne trawienie gwarantują uczucie sytości i stały dopływ energii.
5. Cebula
Niska kaloryczność i błonnik oraz zbawienne działanie ochronne każą nam płakać, ale jeść.
6. Szczypior
Niski poziom węglowodanów plus bardzo wysoki tych wszystkich minerałów, które wypacasz na treningu.
7. Jagody
Dietetyczna porcja przeciwutleniaczy, które pomogą po ćwiczeniach.
8. Pomarańcze
Dzięki witaminie C Twoje mięśnie szybciej wrócą do formy, a cukier osłodzi dietę.