Nowy sposób na rekord w siłowni? Piekielnie ostry sos

Oprócz znanych korzyści zdrowotnych kapsaicyna ma do zaoferowania jeszcze jedno. Coś, co szczególnie mocno zainteresuje trenujących facetów.

chili ostry Shutterstock.com
Shutterstock.com

Jak powszechnie wiadomo, nie ma lepszego sposobu na zademonstrowanie męskości, siły charakteru oraz godności człowieka niż zachowanie kamiennej twarzy po nieoczekiwanej konsumpcji dużej ilości chili. To dlatego na świecie rośnie spożycie ostrych sosów jako naturalnej przeciwwagi dla męskich rurek oraz kremów pod oczy dla facetów. Jest to trend słuszny z wielu względów.

REKLAMA

Na przykład czy wiesz, że ta piekielna przyprawa paradoksalnie uczyni Twój trening mniej bolesnym? Co ma piernik do wiatraka? Uczeni z São Paulo State University w Brazylii przeprowadzili następujące badania – podzielili sportowców na dwie grupy, gdzie jedna zażyła 12 mg kapsaicyny w pigułce, a druga placebo (dla przypomnienia: kapsaicyna to jest to ostre w chili).

Następnie badani sportowcy mieli za zadanie wykonać określony zestaw ćwiczeń siłowych. Okazało się, że kapsaicyna o 25% poprawiła wytrzymałość zażywających ją sportowców. Naukowcy tłumaczą ten efekt przeciwzapalnym działaniem tego diablo ostrego związku, jak też jego zakłócającym wpływem na przewodzenie bodźców bólowych.

(Zobacz też: Wyzwanie MH: sprawdź swoją siłę, moc i wytrzymałość)

Wniosek? Od dzisiaj pamiętaj, aby przed treningiem zjeść sobie jajka z tabasco albo chociaż zrobić sobie bezalkoholową Krwawą Mary (sok pomidorowy, sos Worcester, sos tabasco, doprawić solą, pieprzem, sokiem cytrynowym, a następnie udekorować selerem naciowym). I jeszcze jedno: kapsaicyna najlepiej działa spożyta 45 minut przed treningiem – wówczas podczas ćwiczeń jej poziom w organizmie jest najwyższy.

Sprawdź, co jeszcze potrafi magiczna kapsaicyna.

REKLAMA