Nietypowa kartoflanka

Niby swojska, ale ma też swoją wersję ikoniczną - a' la Parmentier. Genialna w prostocie wykonania, tania jak ziemniaki, sycąca jak ziemniaki i smaczna jak ziemniaki.

Kartoflanka a' la Parmentier Shutterstock.com
Kartoflanka a' la Parmentier

Ziemniaki pojawiły się w Europie w XVI wieku, ale nie zostały przyjęte z należnym im szacunkiem. Przywiózł je z Peru, po podbiciu imperium Inków, hiszpański awanturnik i konkwistador , Francisco Pizarro, a i on, zainteresowany głównie złotem, zapakował je na statek niejako mimochodem. Po wiekach okazało się, że ta decyzja była ważniejsza dla ludzkości, niż całe skarby mitycznego El Dorado.

REKLAMA

Najwięcej dla wprowadzenia ziemniaków pod strzechy i na chłopskie pola zrobił, żyjący w XVIII wieku Francuz, Antoine Augustin Parmentier - farmaceuta, agronom i paryski aptekarz. W 1778 roku wydał broszurę o zaletach odżywczych ziemniaków, zdobył poparcie samego Woltera i przychylność króla Ludwika XVI, który w nagrodę przyznał mu kawałek ziemi i pozwolenie na plantację ziemniaków. I tu Parmentier - wcale nie jak skromny agronom, ale jak mędrzec i filozof -  wykazał się znajomością ludzkiej duszy. W tamtym czasie ziemniaki służyły głównie jako karma dla bydła, nie mówiąc już o tym, że wiązano je z wywoływaniem różnych chorób, np. trądu i gruźlicy - no, krótko mówiąc, nie miały najlepszej prasy. Co zrobił nasz sprytny Francuz? Posadził ziemniaki i kazał pole otoczyć zbrojną strażą, która strzegła sadzonek. Jednak strzegła tylko za dnia, bo Parmentier ściągał wartowników na noc i z wielką satysfakcją obserwował, jak okoliczni chłopi kradną sadzonki i sadzą je na swoich polach. Proste, prawda? Tak rozpoczęło się europejskie tourne ziemniaka, które, na szczęście, trwa do dzisiaj. A na grobie Parmentiera na paryskim cmentarzu Pere Lachaise od ponad 200 lat kwitną ziemniaki - taki hołd mu wymyślili. A teraz kremowa kartoflanka jego autorstwa.

Składniki:

 • 3-4 duże pory
 • 600 g ziemniaków
 • 1 łyżka masła
 • 2 łyżki oleju
 • 1 l bulionu drobiowego
 • 1 szklanka słodkiej śmietanki 12%
 • 1 żółtko
 • grzanki
 • sól, świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie:

 1. Posiekaj pory (tylko białe części) i uduś je w garnku z roztopionym olejem i masłem.
 2. Dorzuć pokrojone w kawałki obrane ziemniaki, podduś przez chwilę i zalej bulionem.
 3. Gotuj, aż ziemniaki zmiękną i zblenduj na gładko. Teraz zagotuj i zdejmij z ognia.
 4. Wymieszaj żółtko ze śmietanką, zahartuj ją lekko, wlewając do szklanki łyżkę gorącego bulionu i przelej całość do garnka.
 5. Wymieszaj, spróbuj i dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem.
 6. Podawaj z usmażonym na maśle grzankami i posyp posiekaną natką pietruszki.

W zakładce Dieta na naszej stronie znajdziesz więcej przepisów. Wszystkie pyszne.

Zobacz również:
Z nową wersją modelu Grit X marki Polar spędziłem do tej pory 1152 godziny (z czego niemal 50 godzin stanowiły treningi biegowe, sesje na rowerze, czas w siłowni i bokserskim klubie), a mimo to wciąż nie potrafię powiedzieć o nim wszystkiego. Ta aż trudna do ogarnięcia wszechstronność jest jego największą zaletą. O wszystkich odrobinę mniej istotnych opowiem poniżej.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA