Napoje gazowane - 8 powodów, by ich nie pić

Na pewno słyszałeś, że picie gazowanych napojów pełnych cukru nie jest najzdrowszym nawykiem. Mogłeś jednak nie słyszeć, że powodem takiego stanu rzeczy wcale nie jest rzeczony cukier. A przynajmniej nie tylko on. Zobacz, dlaczego jeszcze powinieneś omijać szerokim łukiem gazowane napoje.

napoje, cukier shutterstock.com

1. Szklanka słodkiego gazowanego napoju zawiera oprócz sztucznych barwników, aromatów, i konserwantów około 5 łyżeczek cukru.

2. Ma wysoki indeks glikemiczny co oznacza, że jej wypicie powoduje szybki wzrost glukozy we krwi i spotęgowanie apetytu.

PRZECZYTAJ: Gorzka prawda o cukrze - jest wszędzie!

3. Wysoki poziom glukozy we krwi to sygnał dla trzustki, że trzeba wyrzucić insulinę, która ją przetransportuje z krwi do komórek. Tam glukoza zostaje zmieniona i zmagazynowana – w postaci tłuszczu.

4. Produkty z wysokim indeksem glikemicznym podnoszą poziom złego cholesterolu, a obniżają poziom dobrego, czym dokładają się do rozwoju choroby wieńcowej.

5. Częste skoki glukozy i insuliny we krwi są bezpośrednią przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2.

6. Dwutlenek węgla, którym nasycone są napoje, powoduje cofanie się treści żołądkowej do przełyku, czyli wzmaga refluks i jest przyczyną zgagi.

ZOBACZ: Napoje bez cukru - nie daj się nabrać

7. Kwas fosforowy zawarty w napojach typu pepsi i cola hamuje przyswajanie wapnia, czyli przyczynia się do demineralizacji kości.

8. Napoje napakowane słodzikami też nie są najlepszym rozwiązaniem. Badacze odkryli, że ludzie, którzy spożywali dietetyczne napoje gazowane słodzone sztucznymi słodzikami, przez ten okres przytyli w pasie o 70% więcej niż Ci, którzy nie pili ich w ogóle (500% w grupie, która piła codziennie dwa napoje lub więcej). Badania nie w kij dmuchał, bo naukowcy przez prawie 10 lat obserwowali grupę 474 osób. 

Zobacz również:
REKLAMA