Najlepsze źródło dobrych dla serca polifenoli

Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów facetów. Gdy wróg jest tak niebezpieczny, trzeba go zwalczać wszelkimi dostępnymi środkami. Bez względu na koszty.  

whisky to wspaniała rzecz fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Następnym razem, gdy będziesz chciał zadbać o serce, sięgnij po whisky. Ten szlachetny trunek zawiera więcej polifenoli niż czerwone wino. A jedną z cech tych substancji jest to, że zwalczają bakterie. Jak wyliczyli hiszpańscy uczeni, potrafi ą usunąć nawet 78% bakterii z jamy ustnej.

I w ten sposób chronić serce, bo z badań opublikowanych w "American Journal of Cardiology" wynika, że bakterie na dziąsłach przyczyniają się do chorób serca. Niestety, najwięcej polifenoli mają najlepsze gatunki – te, które dojrzewają w beczkach co najmniej 12 lat. Niestety, są też najdroższe. Ostrzegaliśmy, że będą koszty.

3-9 szklaneczek whisky tygodniowo zmniejsza ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. Nie zero i nie dziesięć: od 3 do 9.

85%

Wg "Journal of Internal Medicine" ludzie, u których stwierdzono tzw. stan przedcukrzycowy, o tyle mogą zmniejszyć ryzyko rozwinięcie się cukrzycy, jeśli w ciągu 6 miesięcy uda im się zrzucić 10% wagi. O stanie przedcukrzycowym mówimy, gdy stężenie glukozy na czczo wynosi między 100 a 125 mg/dl. 

Wyłącznik bólu

Badacze z University of Pittsburgh potwierdzili, że ucisk ucha może łagodzić przewlekłe bóle. Badani przez nich pacjenci po czterech seansach akupresury w miesiącu odczuli zmniejszenie dolegliwości o 44%. Wprawdzie w MH podchodzimy z rezerwą do medycyny alternatywnej, ale w tym przypadku ryzyko jest małe. Odnajdź miejsce, gdzie Cię boli, a następnie kropkę na uchu w tym samym kolorze. Masuj kilka minut dziennie. Możesz też użyć nasionka żyta, by precyzyjnie trafić we właściwy punkt. 

MH 03/2016 

REKLAMA