1. Koktajl
Składniki na 1 porcję:
- 1 szklanka mrożonych truskawek
- 2 łyżki cukru
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 2 łyżeczki sproszkowanego błonnika (kupisz w aptece)
Przed snem wyjmij truskawki z zamrażalnika, odmierz, mniej więcej, jedną szklankę i przełóż do lodówki. Zasyp je w miseczce z cukrem. Rano wrzuć je do blendera, dodaj jogurt, błonnik i dokładnie zmiksuj. Zostaw na 5-10 minut, żeby koktajl się ustał i nabrał smaku. W razie potrzeby dodaj odrobinę cukru. Błonnik napęcznieje w jelitach i odpędzi głód na kilka godzin.
Bonus: lepsza odporność
Truskawki zawierają więcej witaminy C niż cytryna i grejpfrut.
2. Sola na szpinaku
Składniki na 2 porcje:
- 1 opakowanie mrożonego szpinaku
- 2 filety z soli
- 4 gniazda makaronu wstążki
- pieprz cytrynowy
- łyżka masła i oliwy
- 150 g niebieskiego, pleśniowego sera
- 150 ml 30% śmietany
- łyżka brandy (dowolnie)
Ugotuj makaron zgodnie z przepisem na opakowaniu. Masło rozpuść w rondelku i dodaj pokruszony ser. Mieszaj cały czas łyżką, a gdy się rozpuści, wlej łyżkę brandy. Dodaj rozmrożony i odciśnięty szpinak, pogotuj minutę, wlej śmietanę, zamieszaj i zdejmij z ognia. Filety z soli opłucz i osusz papierowym ręcznikiem, oprósz pieprzem cytrynowym. Smaż na rozgrzanej oliwie po minucie z każdej strony. Na talerz wyłóż szpinak, ułoż na nim rybę i 2 gniazda makaronu.
Bonus: lepsza pamięć
Zawarte w rybach kwasy tłuszczowe omega-3 mają na nią zbawienny wpływ.
Mrożenie jest zdrowe:
Cel: Uzupełnienie witamin w okresie zimowo-wiosennym i szybkie przyrządzanie.
Technika: Zamrażanie w największym stopniu zapobiega utracie minerałów i witamin, dzięki czemu bez użycia konserwantów, soli lub marynat produkty mają wartość odżywczą najbliższą produktom świeżym.
Dlaczego? Podczas gotowania mrożonych warzyw straty odżywcze są dużo mniejsze niż podczas gotowania surowych warzyw. Na przykład witamina C znika jedynie w 20% (a w syropach przepada jej 75%), mrożone owoce tracą witaminę A w 5-10%, a warzywa w 20%.
Także straty witamin B1 i PP są znacznie mniejsze. Dzięki niskiej temperaturze zahamowane zostają procesy jełczenia tłuszczów, które zachodzą w temperaturze niższej niż -18 stopni C. Ponadto podczas zamrażania struktura białek w produktach pozostaje praktycznie niezmieniona.