Mrożone warzywa: kriogeniczny skarb

Mrożone warzywa są umyte i gotowe do przyrządzenia, ale przede wszystkim dłużej zachowują jakość. Proponujemy Ci te, dzięki którym zyskujesz najwięcej składników odżywczych i które dobrze wpływają na Twoją męskość.

mrożone warzywa fot. Oleksii Khmyz 2015/shutterstock
fot. Oleksii Khmyz 2015/shutterstock

Świeże nie zawsze oznacza najlepsze! "Całymi tygodniami warzywa leżą w magazynach – mówi Glenys Jones, ekspert ds. żywienia z brytyjskiego Medical Research Council. – Im dłużej leżą, tym bardziej tracą składniki odżywcze". Ta zasada nie tyczy się jednak warzyw mrożonych.

Marchew

Najlepszy dostarczyciel beta-karotenu – naturalnej ochrony przeciwsłonecznej. Ten pomarańczowy związek najlepiej walczy z wolnymi rodnikami, w czasie gdy wystawiasz swoją twarz na zimowe słońce. Niemieccy naukowcy dowiedli, że 30 mg beta-karotenu dziennie to odpowiednik 375 g marchwi.

Taka dawka wystarczy, by obniżyć ryzyko poparzeń słonecznych. Pamiętaj, że beta-karoten rozpuszcza się w tłuszczach, zatem do gotującej się w wodzie marchwi zawsze dodaj łyżeczkę masła. W tej sposób uwolnisz więcej substancji odżywczych.

Brokuły

Kwas foliowy... wzmacnia plemniki

Zawarty w brokułach kwas foliowy i witamina B wzmacniają produkcję białych i czerwonych krwinek. Ale najistotniejsze jest to, że pomagają w produkcji nasienia! Najwięcej aminokwasów zawierają brokuły, przygotowane na parze.

Zielony groszek

Mangan... zabójca cholesterolu

Mangan to najlepszy zabójca cholesterolu! Pomaga rozkładać tłuszcze, co zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Nie wylewaj wody, w której gotujesz groszek! Ona zawiera witaminy B1 i B 6. Zrób bulion i dodaj śmietany. Zmiksuj i podawaj z risotto.

Zielona fasola

Witamina K... chroni Twoje serce

To potrójna uczta dla Twojego zdrowia. Usmaż 400 g fasoli na oliwie z czosnkiem. Posyp migdałami. Allicyna zawarta w czosnku chroni Twoje naczynia krwionośne. Arginina z migdałów uelastycznia żyły. Witamina K chroni zastawki serca.

Kukurydza

Antyoksydanty... walczą z wiekiem

Ten żółty ulubieniec to miks składników odżywczych! Bogata w witaminę C, która uczestniczy w produkcji kolagenu i histaminy oraz reguluje antystresowymi hormonami. Ma też dużą dawkę antyoksydantów, które oszukują Twój wiek.

MH 01/2012 

Zobacz również:
REKLAMA