Magnez – właściwości, źródła, zapotrzebowanie

Łapią Cię skurcze mięśni, często boli Cię głowa, czujesz mrowienie w kończynach, łamią Ci się paznokcie albo stałeś się ostatnio bardziej nerwowy? To mogą być objawy niedoboru magnezu.

magnez, dieta shutterstock.com

Czy to działa?

Działa na pewno. Wiele badań potwierdza, że uzupełnienie niedoborów magnezu ma korzystny wpływ na wiele organów i układów. Zobacz, w czym może Ci pomóc i gdzie znajdziesz magnez, jeśli wolisz uzupełniać go naturalnie, z dietą, bez sięgania po suplementy.

REKLAMA

ZOBACZ: 5 produktów na mocniejszy szkielet

Poprawia sprawność fizyczną

Według uczonych z Grand Forks Human Nutrition Research Center podczas wysiłku fizycznego zapotrzebowanie na magnez zwiększa się o 10-20%, więc trenujący mężczyzna powinien dostarczać sobie więcej niż 260 mg tego pierwiastka dziennie. Badanie uczonych z Brazylii wykazało, że nawet u tych sportowców, którzy nie mieli niedoborów, suplementacja magnezu w dawce 350 mg dziennie wyraźnie poprawiła skoczność i dynamikę. Z kolei badanie na uniwersytecie Justus-Liebig-University w Niemczech wykazało, że suplementacja magnezem poprawia wyniki triathlonistów. Aż się chce sprawdzić, prawda?

Poprawia nastrój

Uczeni z University of Vermont wykazali, że obniżenie poziomu magnezu w organizmie znacząco (bo o 22%) zwiększa ryzyko depresji, zwłaszcza u młodych ludzi. W piśmie „Medical Hypothesis” pojawiły się też doniesienia o spektakularnych wyleczeniach tzw. dużej depresji w zaledwie kilka dni za pomocą sporych dawek magnezu. Wyniki badań nie są jednoznaczne, więc sam lepiej się nie lecz, ale jeśli odczuwasz spadek nastroju, nie zaszkodzi sprawdzić, czy magnez Ci go poprawi.

Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Badania wykazały, że 48% ludzi cierpiących na cukrzycę typu 2 ma za niski poziom magnezu. Inne, trwające ponad 20 lat badanie wykazało z kolei, że ludzie z wysokim poziomem magnezu w organizmie są o 47% mniej narażeni na rozwój cukrzycy. Kolejne pozwoliło zauważyć, że uzupełnienie magnezu poprawiło wyniki pacjentów z cukrzycą typu 2.

Obniża ciśnienie krwi

Kolejną właściwością magnezu jest to, że uzupełnienie go obniża ciśnienie krwi u tych, którzy mają je za wysokie, i nie ma wpływu na ciśnienie u ludzi, których krew ma ciśnienie prawidłowe. Magia.

Ile magnezu potrzebujesz?

Normy żywienia dla populacji Polski zalecają mężczyznom 330-420 mg na dobę. Z badań populacji polskiej w ramach Polish-Norwegian Study wynika natomiast, że 90% Polaków spożywa zbyt małą ilość magnezu, bo średnio 218 mg. Do uzupełnienia pozostaje więc prawie drugie tyle. Poniżej znajdziesz produkty spożywcze bogate w magnez, możesz też sięgnąć po suplementy. Tylko uwaga – nie przesadzaj, bo nadmiar magnezu może wywołać biegunkę.

Naturalne źródła

Czarna fasola

Czarna fasola jest nie tylko dobrym źródłem magnezu, ale zawiera też spore ilości żelaza potrzebnego do transportu tlenu do mięśni oraz błonnika, którego większość z nas zjada trochę za mało.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada, zawierająca powyżej 70% kakao, właściwie jest jak lekarstwo. Uzupełnia magnez, żelazo, miedź i mangan, a na dodatek zawiera antyoksydanty, które zmniejszają ilość złego cholesterolu. A, i jest bar

Zobacz również:
REKLAMA