Łata wołowa flambirowana w bourbonie

Krowa nie składa się wyłącznie z polędwicy, rostbefu czy antrykotu. Na jej spodzie znajduje się także łata – światowo zwana bavette – która zadziwia smakiem. I kosztuje kilkukrotnie mniej niż wyżej wymienione. Spróbuj!

Men's Health/Mike Garten
Łata wołowa, fot. Mike Garten

Dobrej jakości łata jest koloru czerwonego lub różowoczerwonego i jest dolnym odcinkiem części lędźwiowo-brzusznej tuszy. Ma stosunkowo mało przerostów tłuszczowych, ale wystarczająco, by dodawać świetnego smaku.  

REKLAMA

Najczęściej używana jest do duszonych potraw lub baza do rosołu, sprawdza się doskonale również jako stek z grilla lub z patelni. Ma fantastyczny smak i konsystencję, pod jednym warunkiem: że smażysz ją krótko, na średnio krwistą. Zbyt wysmażona stanie się twarda, sucha i łykowata. Aha, jest i drugi warunek: po obróbce daj jej odpocząć kilka minut na desce i krój ją (koniecznie!) w poprzek włókien.

Przeczytaj też: Jak usmażyć stek wołowy

A co to w ogóle jest to całe flambirowanie? To widowiskowa technika kulinarna, polegająca na oblaniu w ostatnim momencie dania mocnym alkoholem i podpaleniu go. Pomijając już spektakularny efekt towarzyski, który uzyskasz, dostaniesz danie bez procentów, ale ze smakiem i aromatem Twojego ulubionego Bourbon Whiskey. Warto!

Składniki:

 • 900 g łaty wołowej
 • 1 szklanka natki pietruszki, drobno posiekanej
 • 1 szklanka kolendry, drobno posiekanej
 • ¼ szklanki szczypiorku, drobno posiekanego
 • 2 łyżki oregano, drobno posiekanego
 • 3 ząbki czosnku
 • drobno posiekane sok i starta skórka z 1 limonki
 • solidna szczypta płatków chili
 • ¼ szklanka oliwy
 • 100 ml bourbona Jim Beam  

Przepis:

 1. Wyjmij mięso z lodówki na pół godziny przed grillowaniem i zajmij się sosem. W misce wymieszaj natkę, kolendrę, szczypiorek, czosnek, sok i skórkę z limonki, płatki chili i większość oliwy (zostaw trochę do natarcia mięsa). Dopraw solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Odstaw.
 2. Skrop mięso oliwą i natrzyj z obu stron solą i świeżo zmielonym pieprzem. Wrzuć na ruszt mocno rozgrzanego grilla i piecz 8 minut z każdej strony.
 3. Przełóż mięso na drewnianą deskę do krojenia, oblej bourbonem i podpal (nie nachylaj się nad mięsem i nigdy nie rób tego na grillu lub na patelni stojącej na ogniu, nigdy!), odczekaj chwilę i ugaś. Daj mięsu odpocząć 5 minut i pokrój na porcje. Podawaj z zielonym sosem.

3 patenty, żeby łata wołowa była jeszcze lepsza

Mięso z łaty jest smaczne samo w sobie, co nie znaczy, że nie można trochę pokombinować, nie?

5 minut: Przekrój na pół 1 lub 2 cytryny, pozbądź się pestek i połóż je na ruszcie podczas grillowania mięsa.Wysoka temperatura i dym dodadzą cytrusom aromatu. Po skończeniu grillowania pokrój mięso i wyciśnij na nie sok z połówek cytryny.

10 minut: Zanim pokroisz mięso po grillowaniu na plastry, powinno ono kilka minut odpocząć na kuchennej desce. Skrop ją wcześniej dobrą oliwą, posyp lekko morską solą i posiekanymi ziołami, pokrój i podawaj na niej.

4 godziny: Łata świetnie znosi marynowanie i nie wymaga spędzania całej nocy w lodówce. Weź trochę oliwy, kilka zmiażdżonych ząbków czosnku, gałązki ziół, kieliszek Jim Beama, sól, pieprz i włóż razem z mięsem do zamykanej torebki na 4 h.

REKLAMA