Nudziłeś się jak mops na lekcjach chemii? Kto się nie nudził... Sądziłeś, że umiejętność odróżniania H2O od C2H5OH będzie jedyną, która naprawdę przyda ci się w dorosłym życiu? Jak większość.
Francuski kucharz z zacięciem naukowca, ojciec topowej obecnie kuchni molekularnej, czyli gotowania z wykorzystaniem zaawansowanej wiedzy naukowej, głównie z dziedziny chemii i fizyki, oraz autor książki "Kuchnia i nauka", Herve This, udowadnia nam wszystkim, że byliśmy w błędzie. Całe nasze jedzenie jest mieszaniną różnych cząsteczek, a własności, które zmieniamy w trakcie gotowania, wynikają z własności chemicznych tych mieszanek - rozszyfrowanie tych ukrytych mechanizmów pozwala nam lepiej gotować i lepiej jeść. Poza tym zawsze dobrze jest rozumieć, dlaczego coś działa tak, a nie inaczej, bo to pomaga lepiej żyć.
Sałata
• Kiedy należy ją przyprawiać i jak zrobić dobry sos vinaigrette?
Kuchnia francuska ma do sałaty stosunek admiracyjny i podaje ją jako osobne danie po obfitym posiłku. U nas jest zaledwie dodatkiem - tam wieńczy dzieło orzeźwiającym smakiem. Ten smak to oczywiście zasługa sosu vinaigrette, bo bez niego nawet najwspanialsza sałata jest tylko paszą dla królików.
Najprostsza jego wersja składa się z octu, soli, pieprzu, musztardy i oliwy, a stosunek ilościowy octu do oliwy wynosi zawsze 1:3. Zawsze też dolewamy oliwę na samym końcu, powoli, po wymieszaniu innych składników. W zwykłych warunkach oliwa nie rozpuszcza się w wodzie - a ocet to wodny roztwór kwasu octowego - ale gdy energicznie wymieszamy składniki, w wodzie utworzą się kropelki oliwy (zresztą tylko chwilowo, gdyż po chwili oliwa, zgodnie z przysłowiem, wypłynie na wierzch).
Musztarda jest tutaj kluczowa, ponieważ zwiększa stabilność sosu, tworząc pomost między wodą a oliwą. Cząsteczki powierzchniowo czynne, ubijane razem z oliwą, zwiążą się z nią końcami hydrofobowymi, a końcami hydrofilowymi - z wodą. W ten sposób otrzymamy odpowiednią konsystencję, pod warunkiem jednak, że zachowamy właściwe proporcje.
Sos dodajemy do sałaty w ostatniej chwili przed podaniem; oliwa i woda wnikają we włoskowatą powierzchnię liści, wypierają powietrze i pozbawiają sałatę największych zalet - świeżości wyglądu i pięknego koloru.
Jajka
• Gdzie tkwi tajemnica słynnych 3 minut?
Podstawowe składniki jajka to najogólniej rzecz biorąc woda i białka. Podczas gotowania jajka na miękko ścinanie się białka absorbuje ciepło i stabilizuje temperaturę na poziomie 60 stopni Celsjusza, uniemożliwiając, przez jakiś czas, ścięcie się żółtka. Ten sam proces dotyczy gotującej się wody, która wrze pod ciśnieniem atmosferycznym; powstaje para, ale dopóki w garnku jest woda, jej temperatura nie przekroczy 100 stopni Celsjusza.
Magiczne 3 minuty, konieczne do ugotowania dobrego jajka na miękko, to po prostu czas, w którym białko będzie chronić żółtko przed ścięciem - w 4. minucie temperatura żółtek podniesie się już o 8 stopni i żegnaj wymarzone jajeczko.