Krótki test napojów izotonicznych

Być może słyszałeś, że lepiej kupować specjalistyczne izotoniki, bo te powszechnie dostępne to „sama chemia”. Sprawdzamy, ile w tym prawdy.

napoje izotoniczne shutterstock.com

Ekspert MH: Paweł Szewczyk

Doktorant Katedry Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, praktyk i pasjonat naukowego podejścia do dietetyki.

Zacznijmy od zdefiniowania idealnego izotoniku, naszego wzorca napoju, a potem będziemy sprawdzać, jak te dostępne na rynku do niego pasują. „Napój izotoniczny to taki, który zawiera 3-8% węglowodanów” – zaczyna dietetyk sportowy Paweł Szewczyk. Wyjaśnia, że ich dostawa nie jest głównym zadaniem izotoniku, ale przy długotrwałym wysiłku nawet ta niewielka ilość ma znaczenie, dlatego dobrze, aby pochodziły z różnych rodzajów cukru.

„Mieszanka glukozy i fruktozy lepiej wspiera organizm przy długim wysiłku niż sama glukoza” – podkreśla Szewczyk. Główne zadanie, stojące przed napojem izotonicznym, to uzupełnienie składników mineralnych, które w czasie wysiłku tracimy wraz z potem.

„Najważniejszy z nich jest sód, dlatego to przede wszystkim w niego musi być zasobny napój izotoniczny. Magnez i potas mają mniejsze znaczenie” – mówi dietetyk. Od zawartości składników mineralnych i ilości węglowodanów zależy osmolalność, czyli ilość cząsteczek w roztworze. W izotoniku, by przyspieszyć nawadnianie, ma być podobna do tej we krwi, czyli zawierać się w przedziale 270-330 mOsm/kg.

Warto też, aby znalazła się w nim ograniczona ilość substrancji dodatkowych, czyli barwników, stabilizatorów i regulatorów, ponieważ przy wysokim spożyciu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych. No i skoro już przy nich jesteśmy, pamiętaj, żeby w czasie startu w zawodach nigdy nie sięgać po nowy napój tego typu, tylko stosować znany, co do którego masz pewność, że żołądek będzie dobrze go tolerował.

1. POWERADE

Mountain Blast

Cena: ok. 3 zł/500 ml

napoje izotoniczneProducenci

Plusy za: zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej zawartość węglowodanów, sodu oraz osmolalność.

Minusy za: substancje dodatkowe, sztuczne słodziki (podnoszą słodycz bez dodawania energii).

2. OSHEE

For Bike Riders

Cena: 2,99 zł/750 ml

napoje izotoniczneProducenci

Plusy za: zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej zawartość węglowodanów, sodu oraz osmolalność, a także za obecność potasu oraz wit. z grupy B.

Minusy za: substancje dodatkowe, sztuczne słodziki. Dodatek aminokwasów BCAA jest tylko wabikiem, bo w takiej ilości nie będą miały wpływu na osiągi sportowe.

3. 4MOVE

Professional Lemon

Cena: ok. 3 zł/750 ml

napoje izotoniczneProducenci

Plusy za: zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej zawartość węglowodanów, sodu oraz osmolalność, a także za obecność wit. z grupy B.

Minusy za: substancje dodatkowe, sztuczne słodziki.

REKLAMA