Kiełbasa i szynka - mordercy jelit?

Plasterek zagłady. Czy kiełbasa, pasztet i szynka mogą ci zrobić z jelit jesień średniowiecza?

mięso, kiełbasa, szynka fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Zarzuty

Szyneczka, kiełbaska, boczek – czerwone mięso, a już zwłaszcza to przetworzone, zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18%!

Uzasadnienie

Niedawno WHO ogłosiła, że przetworzone mięso, czyli głównie wędliny, należy do grupy substancji, których rakotwórcze działanie nie budzi już żadnych wątpliwości. Dodajmy, że do tej samej grupy, w której znajdują się azbest i papierosy.

Fakty

Skusiłbyś się na plasterek szynki azbestowej? Raczej nie. Ale nie musisz od razu wyrzucać wędlin do kosza. To, że wędliny zwiększają ryzyko niektórych nowotworów, nie oznacza wcale, że masz z nich rezygnować. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem wyliczyła, że codzienne zjadanie 50 g przetworzonego mięsa dziennie zwiększa ryzyko raka jelita o 18%. Ryzyko.

Ale ryzyko można minimalizować. Po pierwsze – jedz więcej warzyw zawierających błonnik, bo w ten sposób chronisz swoje jelita. Po drugie – kupuj wędliny z jak najmniejszą ilością środków konserwujących – to również zmniejszy zagrożenie. Po trzecie wreszcie – i to jest prawdziwy sens komunikatu WHO – mając na uwadze to, że wędliny mogą Ci zaszkodzić, nie obżeraj się nimi bez umiaru, tylko staraj się kontrolować ilości.

Werdykt

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród mężczyzn w Polsce od 30 lat stale rośnie, więc warto poszukać również innych źródeł białka i zmienić ten trend. 

Stopień zagrożenia: 5/10

MH 06/2016

REKLAMA