Kiełbasa - comfort food na talerzu [Shorty MH]

Kiedy w 2016 roku światowej sławy kulinarny celebryta Jamie Oliver oznajmił na Twitterze, że dodaje kiełbaskę chorizo do tradycyjnej paelli, nie spodziewał się, że wywoła taką burzę. Niektórzy porównali to do profanacji dzieła sztuki, inni posunęli się nawet do grożenia mu śmiercią.

kiełbasa, dieta shutterstock.com

Ludzie, co z wami? – chciałoby się zapytać. To tylko kiełbasa! Ale skoro słynny kucharz i autor programów zdrowego odżywiania dla Wielkiej Brytanii uważa, że odrobina kiełbasy jest OK i gotów jest dla niej ryzykować życie, to raczej wie, co mówi.

REKLAMA

ZOBACZ: Jak wybrać dobrą kiełbasę?

Kiełbasa to klasyczny przykład tak zwanego comfort food, czyli poprawiającego nastrój jedzenia, kojarzącego się z miłymi chwilami w gronie bliskich ludzi. Jednak wprawianie nas w dobry humor to niejedyna korzyść z jedzenia kiełbasy. Tak, słowo korzyść jest użyte nieprzypadkowo. 100 g porcja tradycyjnej białej kiełbasy wieprzowej zawiera ok. 30% dziennego zapotrzebowania na białko przeciętnie aktywnego faceta, a do tego połowę zalecanego dziennego spożycia witaminy B12 i 23% wit. B1.

Obie wspierają efektywne wykorzystanie energii i poprawiają działanie mózgu. Z kolei dostawa 18% dziennej porcji cynku pomoże zadbać o testosteron i ogólnie równowagę hormonalną. A co z niepokojącym skojarzeniem kiełbasy z tłuszczem? Jest trochę na wyrost, ponieważ tylko w jednej trzeciej należy do grupy nasyconych, które powinniśmy ograniczać, a aż w dwóch trzecich do nienasyconych, pomagających obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

PRZECZYTAJ: Czy kiełbasa to morderca jelit?

Pamiętaj tylko, aby wybierać naturalne kiełbasy bez konserwantów (azotyny na patelni mogą stawać się rakotwórcze), a także wpisać ją w limit kalorii. No i zawsze podawaj w towarzystwie warzyw. Wtedy dzięki białku przyniesie uczucie sytości i pomoże w trzymaniu wagi. No i naprawdę trudno będzie się do czegoś przyczepić.

Zobacz również:
REKLAMA