Kawa vs zielona herbata - co lepsze?

Oba napoje zawierają kofeinę, oba są bogatym źródłem działających przeciwutleniająco polifenoli. Zobacz, który z nich lepiej serwować sobie na co dzień.

kawa, zielona herbata shutterstock.com

Kawa

400 mg kofeiny dziennie uważa się za bezpieczną dawkę u zdrowych, dorosłych osób.

Odpowiednia dawka kofeiny przed treningiem sięga 3-6 mg/kg masy ciała, czyli ~ 4 espresso. Dla zdrowia: do 5 filiżanek dziennie.

60 minut - jeśli uparłeś się, żeby pobudzić się przed treningiem kawą, a nie suplami, wypij ją około 60 minut przed ćwiczeniami. Kofeina potrzebuje chwili, żeby Cię odpalić.

ZOBACZ: Prześwietlamy mity o kawie

Moczopędność - to kofeina w dawce powyżej 500 mg, a nie kawa sama w sobie działa moczopędnie. Jest ona doskonałym źródłem magnezu i nie musisz się bać, że wypłucze go z organizmu.

Cold brew - tę kawę zalewa się nie wrzątkiem, tylko zimną wodą, by po kilkunastu godzinach naciągania aromatu uzyskać idealny napój na upalne dni.

Zielona herbata

Żeby przyspieszyć spalanie tłuszczu, potrzeba 8-10 filiżanek (po 100 ml) dziennie. Prozdrowotnie wystarczy 4-5.

Ze względu na specyficzne wiązanie glikozydowe kofeiny w herbacie, uwalnia się ona łagodniej niż z kawy i nie pobudza gwałtownie, za to pomaga skupić się przez dłuższy czas.

Owszem, zielona herbata pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, ale nie ma aż takiej mocy, żeby zniwelować skok insuliny po dużej dawce węglowodanów.

PRZECZYTAJ: Jak poprawnie parzyć herbatę?

Matcha latte -  Nie ma nic bardziej hip niż matcha – sproszkowana tradycyjna japońska herbata. Możesz podawać ją z mlekiem zwykłym lub roślinnym.

Werdykt MH: Remis

Jeśli wybierasz się na trening, wybierz bardzo mocną kawę na 1 h przed ćwiczeniami. Jeśli zaś czeka Cię długa praca umysłowa, postaw na dobrej jakości herbatę. Ze zdrowotnego punktu widzenia oba napoje będą bardzo korzystne. Pamiętaj, że żaden z nich nie szkodzi, jeśli pijesz je w racjonalnych ilościach.

Eksperci MH: Łukasz Subsar, Filip Głuszek

Dietetycy sportowi, absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, autorzy dietetycznych szkoleń i warsztatów. Prowadzą własny profi l FB „Subsar i Głuszek”, na którym możesz znaleźć wiele ciekawych informacji i wyników badań ze świata diety i treningu.

Zobacz również:
REKLAMA