[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
  • Men's Health

  • Dieta

  • Kawa na wątrobę, skrobia oporna i oliwa na serce: zdrowotne newsy MH

REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Kawa na wątrobę, skrobia oporna i oliwa na serce: zdrowotne newsy MH

Wiele razy pisaliśmy o tym, że kawa poprawia koncentrację i pomaga osiągnąć lepsze wyniki podczas treningu. Teraz okazuje się jeszcze, że może uratować Twoją wątrobę

banan fot. Shutterstock
Podczas pracy nie bój się zrobić sobie przerwy na kawę. Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez National Cancer Institute, osoby, które piją przynajmniej 3 filiżanki czarnego napoju dziennie, mają o 31% mniejsze szanse, że w ich organizmie pojawią się enzymy, które wskazują na problemy z wątrobą.

Zdaniem autorów badań za taki stan rzeczy odpowiedzialnych jest kilka związków zawartych w kawie, między innymi mające działanie przeciwzapalne diterpeny.

Kolejny atut

Kilka całkowicie niezależnych od siebie badań dowodzi, że kofeina przyspieszy Twój metabolizm od 3 do 11%.

Jeden ruch

Ale tylko jeśli będzie to ruch ręką po szejka niedługo po przebudzeniu. Taki sposób na rozpoczęcie dnia może Cię uratować przed cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Izraela. Badacze kontrolowali poziom cukru u uczestników eksperymentu.

Okazało się, że ci, którzy pochłonęli rano koktajl białkowy zawierający 50 g białka serwatkowego, mieli o 28% niższy poziom glukozy we krwi 3 godziny później. Wszystko dzięki zwiększonemu wytwarzaniu hormonu GLP-1, który przyczynia się do produkcji insuliny.

REKLAMA

REKLAMA

Ziarna kawy Odpowiednio zaparzona kawa to nie tylko energia - to zdrowie.
Naoliw serce

24 tyle procent zmniejszysz ryzyko zawału, jeśli zwiększysz spożycie oliwy z oliwek o 5 łyżeczek dziennie („British Journal of Nutrition”). Chyba warto, prawda?

Oporny jak skrobia

Słyszałeś kiedykolwiek o skrobi opornej? To węglowodany, z którym nie radzą sobie nasze enzymy trawienne, przez co nie są one wchłaniane w jelicie dorosłego człowieka. Jednak nie znaczy to, że powinieneś ich unikać. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez australijskich naukowców, skrobia oporna może mieć bardzo korzystne działanie, szczególnie gdy jesz dużo czerwonego mięsa.

Rozpada się ona w naszym organizmie na związki chemiczne zwane maślanami, które powstrzymują rozwój niebezpiecznych komórek w jelicie grubym. Gdzie szukać skrobi opornej? Najlepszym jej źródłem są odrobinę niedojrzałe banany albo pomidory, oczywiście podawane na zimno.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij