Kawa na wątrobę, skrobia oporna i oliwa na serce: zdrowotne newsy MH

Wiele razy pisaliśmy o tym, że kawa poprawia koncentrację i pomaga osiągnąć lepsze wyniki podczas treningu. Teraz okazuje się jeszcze, że może uratować Twoją wątrobę

banan fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Podczas pracy nie bój się zrobić sobie przerwy na kawę. Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez National Cancer Institute, osoby, które piją przynajmniej 3 filiżanki czarnego napoju dziennie, mają o 31% mniejsze szanse, że w ich organizmie pojawią się enzymy, które wskazują na problemy z wątrobą.

REKLAMA

Zdaniem autorów badań za taki stan rzeczy odpowiedzialnych jest kilka związków zawartych w kawie, między innymi mające działanie przeciwzapalne diterpeny.

Kolejny atut

Kilka całkowicie niezależnych od siebie badań dowodzi, że kofeina przyspieszy Twój metabolizm od 3 do 11%.

Jeden ruch

Ale tylko jeśli będzie to ruch ręką po szejka niedługo po przebudzeniu. Taki sposób na rozpoczęcie dnia może Cię uratować przed cukrzycą typu 2 – sugerują naukowcy z Izraela. Badacze kontrolowali poziom cukru u uczestników eksperymentu.

Okazało się, że ci, którzy pochłonęli rano koktajl białkowy zawierający 50 g białka serwatkowego, mieli o 28% niższy poziom glukozy we krwi 3 godziny później. Wszystko dzięki zwiększonemu wytwarzaniu hormonu GLP-1, który przyczynia się do produkcji insuliny.

REKLAMA

REKLAMA

Ziarna kawy shutterstock.com
Odpowiednio zaparzona kawa to nie tylko energia - to zdrowie.

Naoliw serce

REKLAMA

24 tyle procent zmniejszysz ryzyko zawału, jeśli zwiększysz spożycie oliwy z oliwek o 5 łyżeczek dziennie („British Journal of Nutrition”). Chyba warto, prawda?

Oporny jak skrobia

Słyszałeś kiedykolwiek o skrobi opornej? To węglowodany, z którym nie radzą sobie nasze enzymy trawienne, przez co nie są one wchłaniane w jelicie dorosłego człowieka. Jednak nie znaczy to, że powinieneś ich unikać. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez australijskich naukowców, skrobia oporna może mieć bardzo korzystne działanie, szczególnie gdy jesz dużo czerwonego mięsa.

Rozpada się ona w naszym organizmie na związki chemiczne zwane maślanami, które powstrzymują rozwój niebezpiecznych komórek w jelicie grubym. Gdzie szukać skrobi opornej? Najlepszym jej źródłem są odrobinę niedojrzałe banany albo pomidory, oczywiście podawane na zimno.

REKLAMA