Kawa i dzienny bilans nawodnienia. Jaka jest prawda?

Słyszałem, że do dziennego bilansu nawodnienia powinienem też wliczać kawę. Czy to prawda?

kawka Shutterstock.com
Shutterstock.com

Tak. Odpowiednie nawodnienie organizmu osiągamy nie tylko przez picie wody, bo jest ona też zawarta m.in. w owocach, warzywach, sokach, mleku i wielu innych produktach, w tym także w kawie. Spożywanie powyższych produktów dostarcza nam więc około 1 litra wody na dobę (oczywiście pod warunkiem, że jesz osiem porcji warzyw i owoców dziennie).

"Wracając do kawy, przyjęcie dużej dawki kofeiny (3 filiżanki kawy dziennie) ma działanie moczopędne, ale dotyczy to osób, które nie są przyzwyczajone do tego związku, czyli po prostu nie piją takiej ilości kawy na co dzień. U osób pijących dużo kawy efekt moczopędny będzie znacznie mniejszy. Najważniejsze jest jednak to, że dawka kofeiny zawarta w jednej filiżance kawy ma identyczne działanie moczopędne, jakie jest obserwowane po spożyciu takiej samej ilości wody. Kawa więc nawadnia nas w takim samym stopniu, jak woda" - zapewnia Renata Kusińska-Sitarz, dietetyk kliniczny z Ogólnopolskiego Centrum Zaburzeń Odżywiania.

Radzi, aby trzymać się zasady, że około 2/3 przyjmowanych przez nas płynów to woda. Pamiętaj, że każda woda – z kranu, źródlana, mineralna – dobrze nawadnia, ale zwłaszcza ta ostatnia różni się zawartością składników mineralnych. Tak więc podczas upałów czy intensywnego treningu pij tę średnio lub wysoko zmineralizowaną, aby uzupełnić utracone składniki mineralne – to oznacza, że resztę może stanowić kawa.

Może, ale nie musi. Jeśli nadal się wahasz, wiedz jedno: kawa jest zdrowa

Z patentami MH nie odwodnisz się

Sprawdź, co pić i jeść.

1. Herbata

Nie jesteś kawoszem i wolisz herbatę? Ona też działa moczopędnie i nawadniająco. Pij nawet 8 filiżanek dziennie – zielona spowalnia tętno.

2. Woda

Przy zbilansowanej diecie i niskiej aktywności oraz umiarkowanej temperaturze wystarczy picie wody źródlanej lub nisko zmineralizowanej.

3. Owoce

Truskawki, pomarańcze, kiwi – ich jedzenie nie tylko dobrze nawadnia organizm, ale także uzupełnia niedobory antyoksydacyjnej witaminy C.

Zobacz również:
REKLAMA