Kalorie w piwie. Które ma ich najwięcej?

Masz ochotę na alkohol? Wybierz piwo, ale odpowiednie.

piwo Shutterstock.com
Shutterstock.com

Różnice w kaloryczności piwa 

Różnica w kaloryczności piwa alkoholowego i bezalkoholowego jest niewielka. "Dawka kalorii zawarta w 100 ml typowego alkoholowego złotego trunku to średnio 37-45 kcal. Dla piw mocnych oraz ciemnych typu stout jest wyższa i wynosi nawet 45-55 kcal/100 ml. Natomiast kalorie dostarczane wraz z piwem bezalkoholowym to średnio 37 kcal/100 ml. Łatwo zauważyć, że różnica jest niewielka, ale nie o same kalorie tutaj chodzi, tylko bardziej o to, co jest ich źródłem. W piwie tradycyjnym znajdują się węglowodany i alkohol, podczas gdy w jego bezalkoholowym odpowiedniku praktycznie same węglowodany" – mówi dr Marek Szołtysik, dietetyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Sprawdź też: Piwo i mięśnie. Jaka jest prawda? Ostatecznie wyjaśnia dietetyk Jakub Mauricz.

Wyjaśnia, że metabolizm alkoholu przebiega inaczej niż w przypadku węglowodanów, a energia, jaka z niego powstaje, nie zostanie zużyta na bieżące potrzeby organizmu. Kalorie z alkoholu zostaną za to najprawdopodobniej odłożone w postaci tkanki tłuszczowej, a tego raczej chcesz uniknąć. Dlatego jeśli myślisz o piwie po treningu, zdecydowanie postaw na to bezalkoholowe.

Raz, że posłuży do odbudowy zapasów glikogenu zużytego w czasie wysiłku. Dwa, że śladowa zawartość alkoholu nie przyczyni się do odwodnienia organizmu i zaburzenia procesu regeneracji. Trzy, że piwo bezalkoholowe będzie, podobnie jak swój procentowy odpowiednik, zawierać dawkę składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo czy witaminy z grupy B. A to przecież jest argument zwolenników stosowania piwa jako napoju izotonicznego.

REKLAMA