Jarmuż, produkty pełnoziarniste i równe porcje białka - News MH

Nasi eksperci podrzucają Wam kolejną porcję dietetycznych newsów.
W rolach głównych jarmuż, pieczywo pełnoziarniste i białko.

jarmuż shutterstock.com
Liczysz dzienną ilość białka, węgli i tłuszczy - gdybyś z podobnym zapałem zajmował się warzywami w diecie, byłbyś najzdrowszym facetem na świecie!

Jarmuż na dobry początek dnia

Luteina to słowo, które powinieneś zapamiętać, jeśli zależy Ci na płaskim brzuchu i na lepszej wydolności. Możemy też uprościć sprawę i powiedzieć, żebyś po prostu jadł częściej jarmuż, szpinak, sałatę i brokuły, czyli najlepsze źródła tego karotenoidu. Czasopismo „PLoS One” donosi, że przyspiesza on spalanie tkanki tłuszczowej oraz podnosi wydolność w czasie uprawiania sportów wytrzymałościowych.

Wszystko dzięki temu, że luteina powoduje wzrost produkcji enzymu AMPK, który m.in. stymuluje oksydację kwasów tłuszczowych w mięśniach. Badacze zwracają uwagę, że luteina najlepiej przyswaja się w towarzystwie tłuszczu (aż trzykrotny wzrost), dlatego proponujemy Ci szejka ze szpinakiem albo jarmużem, który świetnie będzie komponował się z bananami i masłem orzechowym albo awokado.

Pełna moc

Pełnoziarniste produkty przyspieszają metabolizm – informuje „American Journal of Clinical Nutrition”. Naukowcy porównali dwie grupy osób, których dieta różniła się tylko tym, że węglowodany w jednej pochodziły z przetworzonych źródeł, a w drugiej z ich pełnoziarnistych odpowiedników. Ci drudzy spalili aż o 100 kcal dziennie więcej. To mniej więcej odpowiednik półgodzinnego spaceru.

Równe porcje

Pamiętasz sposób Adama Małysza na zwycięstwa? Równe skoki. Podobny patent gwarantuje rozwój mięśni. „Applied Physiology, Nutrition and Metabolism” podaje, że rozłożenie dziennej dawki protein na równe porcje o wielkości 25-35 g między wszystkie posiłki wspomoże syntezę tkanki mięśniowej.

Nie takie pro

36 - w tylu procentach probiotycznych suplementów diety przebadanych na zlecenie NIK (4 z 11) wykryto nieokreślone szczepy drobnoustrojów. 

REKLAMA