Jak wygrać z chandrą: 10 specjalnych produktów

Chandra potrafi dopaść każdego, szczególnie, gdy za oknem chlapa, plucha i ciemności egipskie. W walce o dobry humor sojuszników znajdziesz na... talerzu. 

Męska kuchnia na jesień shutterstock.com
Odpowiednio dobrana dieta to nie tylko sojusznik Twojej formy, to też doskonały poprawiacz nastroju.

Pomarańcze

Zawierają inozytol, który poprawia samopoczucie, obniża również ciśnienie tętnicze powstałe wskutek stresu. Pomaga także rozkładać tłuszcz i obniża poziom cholesterolu. Inozytol jest stosowany powszechnie jako składnik napojów energetyzujących, ale najzdrowiej jest przegryźć świeżą pomarańczę.

Orzechy

Orzechy włoskie kojarzymy z mózgiem nie tylko ze względu na ich kształt. Są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które – co zostało już dawno udowodnione – „oliwią” mózg i przeciwdziałają depresji. Tylko nie przeginaj, bo zbyt duża ilość orzechów tuczy.

Hummus

Popularna w kuchni arabskiej i żydowskiej zimna przekąska, świetna z chlebem pita. Składa się z ugotowanej i utartej cieciorki (groch włoski), zmiażdżonego czosnku, pasty sezamowej oraz soku z cytryny. Reguluje poziom cukru we krwi, co w efekcie wyrównuje nastrój.

Pietruszka

Doskonałe źródło aminokwasu – L-glutaminy, która pomaga w koncentracji. Dodatkowo uodparnia na stres, bo podnosi poziom energii i wzmaga aktywność mózgu. Poprawia również wytrzymałość u trenujących czy ciężko pracujących fizycznie. Umyj, drobno posiekaj i dodawaj hojną ręką do zup i sałatek.

Jajka

Badania opublikowane w „British Journal of Psychiatry” dowodzą, że niedobór witaminy B2 może być przyczyną napadów agresji. Witamina ta pomaga zwalczyć stres i napięcie, a znajdziesz jej mnóstwo w jajach.

Kukurydza

Jedna kukurydza to jedna czwarta dziennego zapotrzebowania na witaminę B1. Ostatnie badania wykazały, że po dwóch miesiącach zażywania witaminy B1 podnosi się nastrój, wzrasta poziom energii i poprawia koncentracja uwagi nawet u osób, u których nie stwierdzono jej niedoboru.

Wołowina

Befsztyk zawiera tzw. skoniungowane dieny kwasu linolowego, tzw.CLA, a z kwasu linolowego Twój mózg produkuje neuroprzekaźniki. Jak już wspominaliśmy wcześniej odgrywają one kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i sprawiają, że czujesz się pełen pozytywnej energii i chęci do działania.

Halibut

Jak wskazują badania na University College w Swansea, niedobór selenu może być przyczyną niepokoju, obniżonego nastroju, a nawet stanów depresyjnych. 100-gramowa porcja halibuta dostarczy Ci 68% dziennego zapotrzebowania na selen.

Dorsz

Aminokwas, tauryna, wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, a pośrednio na nastrój, myślenie i działanie. Sprzyja regeneracji mięśni po wysiłku. Podnosi poziom energii, dlatego wchodzi w skład napojów energetyzujących. 100-gramowa porcja dorsza zawiera 108 mg tauryny.

Algi

Morska zielenina jest wspaniałym źródłem jodu – niezbędnego nam mikroelementu, który pośrednio wpływa na dobry nastrój i zwiększa poziom energii. W sklepach ze zdrową żywnością możesz kupić suplement diety z alg, a od czasu do czasu wybierz się na sushi. 

Zobacz również:
REKLAMA