Jak schudnąć: 10 wrogów płaskiego brzucha

Zwykła, zdrowo zaopatrzona lodówka. Albo taka się tylko wydaje. Nawet gdy bardzo pilnujesz swojej diety, pewne rzeczy mogą Ci umknąć lub możesz o nich poprostu nie widzieć. Podpowiadamy, na co uważać podczas odchudzania, dążąc do uzyskania wymarzonej sylwetki.

odchudzanie, jak schudnąć 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Badania przeprowadzone przez Norwich Union Healthcare w USA wykazały, że większość planów odchudzających zawiodła już miesiąc od wdrożenia.Cukier, ukryte kalorie i produkty „niskotłuszczowe”, które ze zdrową dietą nie mają nic wspólnego, mogą zafałszować obraz tego, co naprawdę jesz.

Podczas gdy wydaje Ci się, że stosujesz rozsądną dietę, jesteś tak samo narażony na przytycie, jak zawsze. Aby odkryć przyczynę tego procesu, laboratorium żywieniowe MH pomoże Ci prześwietlić produkty znajdujące się w lodówce i tym samym, wyjaśnić kwestie związane z tyciem i chudnięciem.

1. Niezdrowe zachcianki

Najbardziej podejrzane wydają się przekąski, np. ciastka, ale w tym akurat przypadku ten trop nie jest właściwy. Badanie przeprowadzone przez National Weight Control Registry w USA wykazało, że ludzie, którym udaje się zrzucić wagę, nie zaprzestają jedzenia swoich ulubionych produktów, tylko ograniczają ich ilość.

Poprzez odmawianie sobie zachcianek jesteś bardziej podatny na to, że po południu nie dasz rady oprzeć się tabliczce czekolady.

Rozwiązanie sprawy. Kluczowe w pozbyciu się zachcianek jest uświadomienie sobie, jak często i na ile sobie pozwalasz. Badania pokazują, że ludziom wystarczą niewielkie ilości mocnych smaków. Wybieraj więc raczej ciemną czekoladę i mocny cheddar.

W łapczywie pochłoniętym batoniku Mars jest aż 280 kalorii. A jedna kostka ze 100-gramowej tabliczki ciemnej, 85-procentowej czekolady ma zaledwie 23 kalorie i 2,1 g tłuszczu. Zjedz kostkę ciemnej czekolady po obiedzie lub kolacji – w tym przypadku jesteś w pełni usprawiedliwiony.

2. Sok owocowy

Może Ci się wydawać, że sok z owoców nie ma kalorii. Nic bardziej mylnego. Dwie małe szklaneczki (300 ml) soku to około 114 kcal i 30 g cukru (ponad 40% dziennego zalecanego spożycia).

Duża ilość cukru powoduje podwyższenie poziomu insuliny w organizmie, co skutkuje magazynowaniem glukozy, która potem przekształca się w tłuszcz.

Rozwiązanie sprawy. Wybieraj sok pomidorowy lub grejpfrutowy albo przerzuć się na owoce i warzywa w całości (żeby dostarczyć organizmowi 5 zalecanych porcji dziennie). Średnie jabłko zawiera 47 kcal, 12 g cukru i 1,6 g błonnika, który spowalnia przyswajanie cukru.

Diego Cervo 2011/shutterstock.com
fot. Diego Cervo / Shutterstock.com

Produkty oznaczone napisem „light” są pułapką zastawioną na każdego walczącego z oponą. Zjada się ich lub wypija więcej (bo przecież są „light”), a licznik kalorii wariuje.

3. Suszone owoce

Owoce są zwykle postrzegane jako niskokaloryczne przekąski, co nie do końca jest prawdą. Suszone owoce są produktami wysokoenergetycznymi, co oznacza dużą ilość kalorii w małej objętości.

Rozwiązanie sprawy. Im wyższa zawartość wody, tym mniejsza ilość kalorii. Winogrona mają w sobie 82% wody, a rodzynki już tylko 13%. Garść winogron to 60 kcal i 15,4 g cukru, podczas gdy garść rodzynek ma w sobie 82 kcal i 21 g cukru.

4. Resztki po posiłku

Przygotowywanie zbyt dużych porcji nieuchronnie prowadzi do obżarstwa. A kuszące resztki schowane w lodówce mogą spowodować recydywę. Badanie przeprowadzone na University of Navarra w Stanach Zjednoczonych wykazało, że podjadanie między posiłkami zwiększa ryzyko otyłości o 69%.

Rozwiązanie sprawy. Gdy zostaje Ci coś z posiłku, postaraj się to zużyć naraz, a nie podjadać przez kilka dni po trochu. Oszczędzasz dodatkowe 364 kcal, dojadając ostatni kawałek pizzy, lub 130 kcal ukrytych w cebulowych krążkach 5.

odchudzanie FXQuadro, shutterstock
fot. FXQuadro, 2015, shutterstock

5. Nocne podjadanie

Przyjrzyjmy się temu, co w ciemnościach. Gotowy sos do makaronu „w dwie minuty” sugeruje, że jesz go w pośpiechu i prawdopodobnie późno. Badanie przeprowadzone na Northwestern University (USA) wykazało, że późne jedzenie źle wpływa na rytm dobowy i spowalnia zrzucanie wagi.

Rozwiązanie sprawy. Mózg potrzebuje 15 minut, żeby dać Ci sygnał o pełnym brzuchu. Jedząc powoli, zjesz o 10% mniej, więc po prostu wydłuż czas jedzenia o pół godziny.

Dodatkowo wczesna kolacja spowoduje, że wcześniej położysz się spać, a wyniki badań opublikowane w „Annals of Internal Medicine” potwierdzają tezę, że sen krótszy niż 6 h o połowę zmniejsza potencjał organizmu do spalania tłuszczu.

6. Batonik zbożowy

Podejrzany zwykle nie je śniadania. A to zły pomysł, ponieważ badania przeprowadzone na Imperial College London potwierdzają, że opuszczenie pierwszego posiłku wzmaga wysokokaloryczne zachcianki w dalszej części dnia. Uważaj też na batoniki zbożowe – w niektórych przypadkach cukier stanowi aż 35% ich zawartości.

Rozwiązanie sprawy. „Za karę” jedz muesli z naturalnym jogurtem i brzoskwiniami z puszki. Produkty te mają niski indeks glikemiczny, co według badań przeprowadzonych na University of Nottingham zwiększa utlenianie tłuszczu zarówno podczas ćwiczeń, jak i odpoczynku.

Jeśli naprawdę musisz jeść śniadanie w biegu, spróbuj drożdżowych batonów zbożowych Marmite. Zawierają one dużą ilość witamin z grupy B, niezbędnych do właściwej przemiany materii i korzystnie zmniejszających poziom cholesterolu.

Photodisc - Rodale Images
fot. Photodisc

7. Sól

Naukowcy są w tej kwestii zgodni – zbyt duża ilość soli powoduje, że woda gromadzi się w organizmie, żeby tę sól rozpuścić. 2 g soli zawarte w 100 g oliwek może spowodować, że organizm zgromadzi do 1,5 l dodatkowych płynów. A to przekłada się na wzrost wagi o 1-1,5 kg.

Rozwiązanie sprawy. Ogranicz ilość soli – szczególnie w przystawkach. Garść krewetek bez skorupek w marynacie czosnkowo-cytrynowej ma tylko 99 kalorii i znikomą ilość soli. Badania przeprowadzone przez University of London wykazały, że diety ograniczające spożycie soli zmniejszają prawdopodobieństwo otyłości.

8. Dieta cud

Cudowne diety oparte na jednym warzywie możesz między bajki włożyć. Po zastosowaniu tego typu jadłospisu masz prawie stuprocentową gwarancję wpadnięcia w efekt jo-jo, czyli cały Twój wysiłek i wyrzeczenia pójdą na marne.

Trzeba też pamiętać, że spożywanie ciągle tych samych składników odżywczych grozi niedoborem niektórych witamin i minerałów.

Rozwiązanie sprawy. Musisz tak skomponować swoją dietę, by znalazły się w niej: warzywa, owoce, jaja, mięso oraz produkty mleczne i zbożowe. Inaczej cała zabawa ze zrzucaniem opony nie będzie miała sensu.

12 patentów, by podkręcić swój metabolizm Chad Zuber 2015/shutterstock
fot. Chad Zuber 2015/shutterstock

9. Produkty light

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Purdue wykazali, że produkty light mało tego, że mogą szkodzić diecie odchudzającej, to jeszcze mogą powodować tycie. Prawdopodobną przyczyną jest działanie słodzików, które zaburzają równowagę między ośrodkiem głodu i sytości.

Rozwiązanie sprawy. Odstaw je, bo ich lajtowość jest tylko pozorna.

10. Przekąski do piwa

Piwo cieszy się złą sławą i obarcza się je odpowiedzialnością za tycie. Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie wzięli je pod lupę i okazało się, że piwo nie tuczy, lecz... odchudza. Uczeni sprawdzali, jak reagują na liofilizat piwa szczury – okazało się, że dostające go zwierzęta wyraźnie straciły na wadze.

Rozwiązanie sprawy. Tyje się od przekąsek do piwa, a nie od samego piwa. Niemniej alkohol jest wysokokaloryczny, więc jedno piwo dziennie wystarczy.

MH 08/12  

Zobacz również:
REKLAMA