Spalanie tłuszczu: jak przyspieszyć metabolizm? 7 sposobów!

To, czy Twój organizm spala tłuszcz wolniej lub szybciej, w bardzo dużym stopniu zależy od Ciebie. Od tego, co i jak jesz oraz jakie atrakcje zapewniasz swojemu ciału. Chcesz mieć metabolizm podkręcony do wersji turbo? Zacznij od kuchni.

płatki owsiane, owsianka 2015, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Kawa z siłownią - tak. Kawa z fast foodem - nie.

Kofeina przyspiesza metabolizm, ale dostarczona do organizmu np. wraz z burgerem i frytkami może znacznie bardziej podnosić poziom cukru we krwi niż sam fast food. Dlatego, jeśli skusisz się już na fast fooda, lepiej zrobisz, popijając go wodą.

Z kolei mocna, czarna kawa przed treningiem jest jak najbardziej wskazana: to podwójny speed. Jeśli nie lubisz kawy lub nie możesz jej pić, sięgnij po zieloną herbatę: da podobny efekt.  

2. Zacznij od owsianki

Płatki owsiane zawierają wszystko, czego potrzebujesz, by zdrowo wystartować. Są bogate w białko, minerały (takie jak wapń, żelazo i fosfor) oraz witaminy z grupy B. No i mają sporo błonnika, więc po takim śniadaniu będziesz długo syty.

Jeśli chcesz spalić szybciej, nie gotuj płatków. Zalej jogurtem, mlekiem, wodą – czym chcesz – na kwadrans przed posiłkiem. Dodaj też, co chcesz: jednego dnia mogą to być owoce, innego – warzywa. I nie żałuj pieprzu.

Dlaczego jeszcze warto jeść płatki owsiane? Przeczytaj w: Płatki owsiane: przepis na śniadanie idealne.

3. Jedz co 3 godziny

Kluczem do dobrej przemiany materii jest regularne jedzenie. Najgorsze, co możesz zrobić, to stosować głodówki, bo to one odpowiadają za skoki cukru i napady głodu.

Jeśli jesz o tych samych porach – np. o 9.00, 12.00, 15,00, 18.00 i 20.00 – zmuszasz organizm, aby cały czas spalał. Jeśli opuszczasz posiłek, wysyłasz informację: jest kryzys, trzeba oszczędzać. W ten sposób strzelasz sobie samobója, bo metabolizm spowalnia.

4. Weź skakankę

To najprostszy i, co ważne, bardzo skuteczny sposób na to, by przyspieszyć przemianę materii. Skakankę możesz mieć zawsze przy sobie: nie potrzebujesz ani karnetu, ani specjalnego miejsca do tego, by ćwiczyć.

Skacz przez 45 sekund, najszybciej jak możesz, a potem około 2 minut spokojnie sobie truchtaj, dając odpoczynek mięśniom i czas na wyregulowanie oddechu. Zrób 5 takich powtórzeń.  

Szukasz innego planu treningowego ze skakanką? Sięgnij do: Skacz i zbuduj formę jak Rocky Balboa.

szklanka z wodą shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Zamiast do apteki idź na targ

Nikt nie będzie Cię namawiał do tego, abyś zarzucił suplementy. Przeciwnie. Jednak zamiast wydawać pieniądze na kolorowe pigułki, kup suszone morele. Są bogate w polifenole, które stanowią mocny oręż w walce z tłuszczem. Mają też sporo błonnika, który ochroni Cię przed napadami głodu. 

6. Pij wodę przez cały dzień

Wodę pij małymi łykami, regularnie przez cały dzień. Tylko tak pomoże Ci szybciej spalać. Jeśli myślisz, że dwie szklanki do piwa 2 razy dziennie załatwią sprawę, to jesteś w błędzie: taka ilość przeleje się przez Ciebie.

Miej przy sobie litrową butelkę niegazowanej i popijaj od rana do wieczora.

O dobroczynnym działaniu wody przeczytaj w: Woda: naturalne źródło zdrowia.

7. Pieprz dobry na wszystko

Pieprz, tak samo jak papryczki chili, zawiera substancję o nazwie kapsaicyna. To ona jest Twoją najlepszą przyjaciółką w podkręcaniu metabolizmu. Udowodniono naukowo, że kapsaicyna jest termogenikiem, który przyspiesza spalanie tłuszczu. To jeszcze nie wszystko: poskramia cholesterol i łagodzi ból. 

O tym jak działa kapsaicyna przeczytaj w: Ostre jedzenie: jak działa kapsaicyna?

MH 11/13

Zobacz również:
REKLAMA