[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Jak poprawić sobie humor: 10 produktów spożywczych

Jesień ma to do siebie, że potrafi wyssać z człowieka pozytywne nastawienie. Nie warto jednak dać za wygraną i chodzić jak zombie. Oto lista 10 łatwo dostępnych produktów spożywczych, które pomogą zwalczyć chandrę.

Dieta na dobry nastrój Najlepiej postaw na świeże owoce lub sok osobiście wyciśnięty z grejpfruta
Czerwony grejfrut

Bogaty w kwas foliowy, niezbędny do transportowania tlenu do mózgu, grejpfrut również sprzyja produkcji serotoniny. Badania na Tuft University w Bostonie dowiodły, że osoby depresyjne mają we krwi niższy poziom kwasu foliowego. Najlepiej postaw na świeże owoce lub sok osobiście wyciśnięty z grejpfruta. Soki z kartonu zawierają głównie cukier i dodatki smakowe.  

REKLAMA

Sezam

Neurolodzy z Brain Bio Institute w Princeton zaobserwowali, że ludzie cierpiący na depresję mają niski poziom aminokwasu – treoniny. Ziarna sezamu to jedno z najlepszych poznanych źródeł tej substancji. Dodawaj je (uprażone na patelni) do sałatek albo przegryzaj sezamki.

Biała fasola

Noradrenalina to neuroprzekaźnik, dzięki któremu czujemy się pełni energii do działania i zadowoleni. Uwalnia się w organizmie przy udziale dopaminy. Dopamina i noradrenalina z kolei są pochodnymi L-fenyloalaniny, której dostarczysz sobie w postaci porcji białej fasoli. Podgrzej, dodaj oliwę z oliwek i zioła (znakomita będzie ze świeżym majerankiem albo tymiankiem).

Krewetki

Naukowcy z fińskiego Kuopio University Hospital stwierdzili, że niski poziom witaminy B12 sprzyja depresji. Witaminę tę znajdziesz w krewetkach i w innych skorupiakach, ale również w mięsie (zwłaszcza w wątróbce), a także w serach i jajach.

Kalafior

Kwiat kalafiora zawiera sporo łatwo przyswajalnej witaminy C. Bez niej słabiej idzie Twojemu organizmowi produkcja dopaminy. A dopamina to jeden z najważniejszych hormonów dobrego samopoczucia. Witamina C poprawia też przyswajanie żelaza, bez którego siada Ci energia. 100 g kalafiora to 70 mg witaminy C.

Soczewica

Poczucie, że wszystko Ci się wali na głowę, apatia, osłabienie mogą być spowodowane niedoborem żelaza.Wystarczy 200 g (trochę więcej niż szklanka) soczewicy, a masz zapewnioną ponad połowę dziennej dawki żelaza. Stosuj ją do sałatek albo zup. Energetyczne i lekko strawne.

Makrela

Kwas gamma-amino-masłowy, czyli GABA, to ważny neurotransmiter i aktywator przemiany materii. GABA – oprócz tego, że wspomaga regenerację organizmu – ma działanie relaksujące. Ryby, a szczególnie makrele, stanowią bardzo dobre źródło GABA.

Tuńczyk

Do produkcji serotoniny potrzebna jest witamina B6; jej niedobór ma wpływ na nastrój. Badania opublikowane w „Alternative Medicine Review” wykazały, że w organizmie osób cierpiących na depresję bardzo często brakuje tej witaminy. Opłaci Ci się wciągnąć tuńczyka na listę zakupów.

Nerki

Bogate źródło fosfatydyloseryny, która wpływa na sprawność umysłową. Poprawia koncentrację i pamięć, zwiększa zdolności poznawcze. Nerki mogą być wyzwaniem dla kucharza, więc związek ten znajdziesz też w mleku sojowym. Organizm może wytworzyć fosfatydyloserynę np. z metioniny. Najwięcej metioniny jest w jajkach, rybach, orzechach, mleku, pełnych ziarnach, kukurydzy i ryżu.

Marchew

„International Journal for Vitamin and Nutrition Research” donosi, że niedobór biotyny (inaczej witaminy H) może skutkować szybszym męczeniem się i obniżonym nastrojem. W marchewce znajdziesz jej wystarczającą ilość, a dodatkowo chrupanie jej na surowo sprawi, że schudniesz i poprawi Ci się skóra. 

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij