Jak działa białko?

Proteiny służą nie tylko do budowy mięśni. Są niezbędne praktycznie wszystkim komórkom i procesom, jakie zachodzą w organizmie. Zobacz, jaką drogę pokonują, zanim z talerza trafią do Twoich bicepsów albo hormonów. 

białko fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Pierwsze cięcie

Enzymy w żołądku, dwunastnicy i jelicie cienkim tną białko na krótsze łańcuchy, zwane peptydami. To może trwać nawet do 90 minut. Węglowodany, które są prostszymi cząsteczkami, trawią się szybciej – wystarczy im nawet 30 minut.

2. Drugie cięcie

Peptydy są dzielone na pojedyncze aminokwasy. Organizm jest w stanie syntetyzować 11 aminokwasów pierwszorzędowych, pozostałe 9 musisz dostarczyć wraz z jedzeniem. Buduje z nich praktycznie wszystko: od mięśni do hormonów.

3. Koniec głodu

Gdy aminokwasy trafiają do krwi, pobudzają wydzielanie hormonów sytości. Mogą krążyć w systemie krwionośnym nawet aż do 5 godzin, czekając, aż zostaną wezwane w odpowiednie miejsce i wykorzystane do konkretnych celów.

Jak z białka powstają mięśnie? Tinydevil 2015/shutterstock.com
Shutterstock.com

4. Wezwanie

To w wątrobie zaczyna się je przetwarzać, np. na hormony. Jeśli trenowałeś, do uszkodzonych włókien mięśniowych zostaje wysłana ekipa remontowa (hormon wzrostu i komórki macierzyste) razem z budulcem (aminokwasami).

5. Remont

Z aminokwasów tworzone są białka, miozyna (powstaje z 6100 aminokwasów) i aktyna (z około 375), z których z kolei splatane są miofibryle, włókna tworzące miocyty – podstawowe elementy tkanki mięśniowej.  

Dieta na masę shutterstock.com
Shutterstock.com

Mózg

Francuskie badania (Agro-ParisTech) wskazują, że białko wysyła do mózgu silny sygnał sytości, a dieta bogata w proteiny sprawia, że jemy mniej kalorii i łatwiej nam się pozbyć tkanki tłuszczowej.

Ciśnienie krwi

Metaanaliza, obejmująca 40 różnych badań ("American Journal of Epidemiology"), wskazuje, że dieta bogata w białko, zastępujące węglowodany, pomaga obniżyć ciśnienie krwi. 

Serce

Serce to też mięsień, więc białko wzmacnia go, przedłużając żywotność – sugerują badania z czasopisma "Cell Metabolism".  

MH 09/2015

REKLAMA