Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.5

Jagody: naturalny doping z natury

Nie wydawaj pieniędzy w aptece, tylko na lokalnym targowisku. W jagodowym sezonie masz szansę zadbać o zdrowie dzięki zbieraczom i sadownikom, a nie farmaceutom. 

jagody fot. Shutterstock
Tlenek azotu to związek, dzięki któremu naczynia krwionośne poszerzają się i stają się bardziej elastyczne, przez co spada ryzyko chorób układu krążenia. Badacze z Florida State University przez 8 tygodni codziennie podawali 48 osobom z podwyższonym ciśnieniem krwi 22 g liofilizowanych jagód – odpowiednik mniej więcej jednej szklanki świeżych owoców.

Po tym okresie skurczowe ciśnienie krwi spadło u nich o 7 punktów, a rozkurczowe o 5. Wzrost ilości tlenku azotu we krwi powodują również czerwone buraki, dlatego połączyliśmy te dwa składniki w zamieszczonym niżej przepisie na smoothie, które przyniesie ulgę przeciążonym żyłom. 

68,5% – o tyle wzrósł poziom tlenku azotu we krwi osób, które codziennie jadły szklankę jagód.

shake, koktajl fot. shutterstock.com
Krwionośny koktajl

Składniki zostały dobrane tak, by wzmóc produkcję tlenku azotu, który zadba o Twoje serce. 

  • jagody, 100 g
  • burak, mały
  • marchewka, średnia
  • seler naciowy, 2 laski
  • sok pomarańczowy, 250 ml  

Tlenek azotu (nie mylić z podtlenkiem azotu – dopalaczem samochodowym, znanym wszystkim fanom "Szybkich i wściekłych") to niejedyna korzyść, ponieważ koktajl dostarczy Ci również porządny zastrzyk żelaza, magnezu i kwasu foliowego. 

Pozbądź się balastu

Wiadomo, że w nadmiarze cukier to zło: otyłość, cukrzyca i inne świństwa. Teraz okazuje się, że może mieć związek nawet z czymś tak pozornie odległym, jak zapalenie stawów. Badacze twierdzą, że osoby pijące słodkie napoje częściej niż pięć razy w tygodniu są narażone na ryzyko rozwoju tej choroby aż trzy razy bardziej niż ci, którzy starają się ich unikać.

Uczeni tłumaczą, że w czasie trawienia cukrów mogą powstawać molekuły wywołujące stany zapalne, które z żołądka przemieszczają się do tkanek i z czasem upośledzają ich funkcjonowanie.  

Daj śmieciowi kosza

Jeśli śmieciowe jedzenie trafi do domu, prędzej czy później wyląduje w Twoim brzuchu. Nie ma takiego zucha, który w nieskończoność będzie odpierał pokusę zjedzenia batonika, który jest pod ręką. Dlatego kluczowe starcie rozgrywa się w sklepie. Zastosuj patent, który firmują naukowcy z Cornell University. Twierdzą, że jeśli wirtualnie podzielisz koszyk na dwie części – jedną wyłącznie na zdrowe jedzenie, a drugą na resztę – zakupy wartościowych produktów wzrosną o połowę.

MH 07/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij