Hinduska korma: przepis na kurczaka z warzywami

Każda dieta, nie urozmaicana, szybko się nudzi. Wówczas, dbanie o odpowiedni bilans składników odżywczych, jest coraz trudniejsze. Dlatego warto dokonywać zmian w jadłospisie. Oto nowa wersja poczciwego kurczaka, wzbogacona mocą warzyw.

Przepis na: kormę z kurczaka z warzywami HLPhoto 2015/shutterstock
fot. shutterstock

Składniki:

1 szklanka posiekanych migdałów

1 szklanka orzechów nerkowca

1 szklanka jogurtu naturalnego

1 szklanka mleka 2%

1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu (najlepiej białego)

½ łyżeczki soli

2 łyżki oleju rzepakowego

2 zmiażdżone ząbki czosnku

1 łyżka zmiażdżonego korzenia imbiru

1 łyżka curry w proszku

1 kg piersi z kurczaka, pokrojonych w kostkę 2-centymetrową

4 marchewki pokrojone w 2-cm kawałki świeże liście gorczycy

Sposób przygotowania:

1. Wrzuć orzechy nerkowca i migdały do miski z wodą i odstaw na pół godziny, aż zmiękną. Osusz je i wrzuć do blendera wraz z jogurtem, mlekiem, pieprzem i solą. Miksuj do uzyskania jednolitej, dość gęstej masy.

2. Rozgrzej łyżkę oleju na patelni i dorzuć zmiażdżony czosnek, imbir i curry. Mieszaj i smaż około 3 minut, tak by nie przypalić. Wylej na patelnię jogurtową miksturę z blendera, zmniejsz ogień i gotuj 10 minut, mieszając.

3. Dodaj do sosu pokrojone marchewki i kostki kurczaka, gotuj jeszcze około 15 minut. Na drugiej patelni rozgrzej łyżkę oleju i wrzuć posiekane liście gorczycy. Podduszaj, aż zmiękną przez około 7-10 minut. Dopraw solą. Hinduską kormę z kurczaka możesz podawać z ryżem.

Dlaczego to jest takie zdrowe?

1. Liście gorczycy

W magazynie „American Journal of Clinical Nutrition” naukowcy zwrócili uwagę na liście gorczycy i ogromną ilość witaminy C w nich zawartą. Ta zaś wiąże się z produkcją kolagenu i dobrym wyglądem skóry.

2. Marchewki

Chińscy uczeni wykazali, że luteina zawarta w marchewkach ma zbawienny wpływ na wzrok i zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej – częstej dolegliwości związanej z wiekiem.

3. Curry

Doskonale działa na mózg, a zawarta w nim kurkumina ma działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i jest silnym przeciwutleniaczem – tak wynika z badań opublikowanych w „Annals of Indian Academy of Neurology”. Uczeni wiążą ją też z przeciwdziałaniem chorobie Alzheimera.

4. Orzechy nerkowca

Na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii przeprowadzono badania, które wykazały, że orzechy nerkowca pomagają wyrównywać niedobory magnezu w organizmie, a te z kolei przyspieszają starzenie się komórek. Orzechy może nie gwarantują wiecznej młodości, ale znacząco ją wydłużają.

MH 07/12

Zobacz również:
REKLAMA