Gluten - podstawowe fakty

Gluten shutterstock.com
Gluten nie jest plagą naszych czasów, choć tak mogłoby się wydawać po rzuceniu okiem na witryny hipsterskich jadłodajni.

1. Duży drań

Część nie najlepszej opinii gluten zawdzięcza swoim rozmiarom. „Cząsteczka glutenu jest duża, ale ma relatywnie niewielką powierzchnię – wyjaśnia gastroenterolog dr Ayesha Akbar. „Gdy białka przechodzą przez układ trawienny, te, które mają dużą powierzchnię, są łatwiej rozkładane przez enzymy”. Możesz ułatwić życie enzymom, dokładnie żując pokarm z glutenem: co najmniej 15 razy jeden kęs.

2. Uczulony

Jak donosi „Medycyna Praktyczna”, w Polsce około 400 tysięcy ludzi, czyli 1%, cierpi na celiakię. Ta autoimmunologiczna choroba polega na tym, że organizm podrażniony przez gluten zaczyna atakować kosmki jelitowe. W rezultacie dochodzi do ich zaniku, a to właśnie one są odpowiedzialne za wychwytywanie substancji odżywczych z pokarmu. Celiakia to przypadek ekstremalny. Ok. 5% ludzi może również źle znosić gluten. W mniejszym stopniu, ale jednak. Wprawdzie nie uszkadza on u nich kosmków, ale wywołuje wzdęcia i biegunki.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Gluten - jeść czy nie jeść?

3. Drugi mózg

Wprawdzie tradycyjnie kojarzymy emocje z sercem, to jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że siedliskiem uczuć są... jelita. „W brzuchu jest więcej komórek wydzielających serotoninę i włókien nerwowych niż w jakiejkolwiek innej części ciała” – wyjaśnia dr Akbar. Medycyna zna przypadki, gdy po wyrugowaniu glu- tenu z diety pacjenci ze zdiagnozowaną depresją mogli zrezygnować z leków i wrócić do zdrowia. Rozważ taki eksperyment, jeśli miewasz regularnie spadki nastroju.

4. Nie przegap

Jesteś stale zmęczony i senny i właśnie postanowiłeś zrezygnować z glutenu, żeby odzyskać energię do życia? Wstrzymaj konie. W niektórych przypadkach odstawienie glutenu może wręcz nasilić uczucie zmęczenia. Produkty zawierające gluten nie są przecież z samego glutenu. Dostarczają też wielu innych składników – od żelaza, przez kwas foliowy po błonnik. Jeśli również wykluczysz je z diety, możesz zacząć odczuwać niedobory.

5. Nie pękaj

Wyznawcy religii bezglutenowej będą Cię przekonywać, że każdy bąk, którego wypuścisz, to objaw nietolerancji glutenu. Ale sytuacja nie jest aż tak prosta. Wypchany brzuch może być efektem wypicia gazowanego napoju, zjedzenia fasoli albo np. skądinąd zdrowych jabłek. Jeśli gazy są szczególnie uciążliwe i rozsadzają Ci brzuch, sięgnij po środek na wzdęcia - np. espumisan albo iberogast. Działają prawie natychmiast.

REKLAMA