Fityniany w jedzeniu: czym są, czy jest się czym przejmować?

Wieść niesie, że w wielu produktach, takich jak rośliny strączkowe czy orzechy, są fityniany, które ograniczają przyswajanie minerałów. To rzeczywiście jest groźne?

kakao i orzechy Shutterstock.com
Shutterstock.com

Fityniany, a dokładnie kwas fitynowy, występują między innymi w produktach pełnoziarnistych oraz roślinach strączkowych. Kwas ten potrafi skutecznie blokować proces przyswajania żelaza, cynku i wapnia. Tworzy bowiem nierozpuszczalne związki z wymienionymi minerałami, przez co stają się one trudno wchłanialne.

REKLAMA

Weź jednak pod uwagę, że większość produktów zawierających kwas fitynowy charakteryzuje się jednocześnie wysoką zawartością żelaza, co w naturalny sposób rekompensuje jego gorszą przyswajalność. Poza tym musisz pamiętać, że fityniany wiążą także metale ciężkie i zmniejszają liczbę wolnych rodników w organizmie.

Przez to trudno jednoznacznie uznać ten kwas za związek chemiczny szkodliwy czy niekorzystnie wpływający na funkcjonowanie organizmu. Bogatym źródłem kwasu fitynowego jest mąka sezamowa, siemię lniane, orzechy, fasola, ale również tofu, migdały, ryż brązowy czy kakao. Trudno wyobrazić sobie zdrową i urozmaiconą dietę bez tych produktów. Warto też pamiętać, że zawarta w kakao fenyloetyloamina może wywoływać stany euforyczne, uwalniając do organizmu dopaminę. Tą samą, której poziom gwałtownie wzrasta, gdy przeżywasz orgazm.

Istnieją co prawda nie do końca skuteczne metody redukcji kwasu fitynowego, np. przez namaczanie w wodzie, płukanie, gotowanie czy prażenie, jednak odwołując się do zdrowego rozsądku: najlepiej nie spożywaj nadmiernych ilości produktów o jego wysokiej zawartości – w ten sposób zachowasz spokój ducha i ciała.

Chcesz wiedzieć więcej? Oto cała prawda o składnikach antyodżywczych

Zobacz również:
Odsłoń sześciopak, wypełnij rękawki koszulki i wzmocnij plecy wyciskaniem w klęku z odchyleniem.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA