Fisetyna - cenny składnik, którzy drzemie w ogórkach

Do tej pory nie należał do naszych faworytów, ale idziemy z duchem czasu oraz nowych badań i zmieniamy zdanie.

ogórki Shutterstock.com
Zdrowie leży w orbicie Twoich zainteresowań? Przeproś się z zielonym. (Shutterstock.com)

Fisetyna - skarb w ogórkach

Technicznie rzecz biorąc, ogórek nie jest warzywem, za które przeważnie go uważamy, tylko owocem. Z punktu widzenia jego świeżo poznanych właściwości, które zaraz Ci zaprezentujemy, nie jest to fakt kluczowy, ale uznaliśmy, że skoro już czyścimy mu kartę, powinieneś o tym wiedzieć. W naszym rankingu warzyw – tfu, owoców! – ogórek nie stał do tej pory wysoko, ponieważ ten zielony dżentelmen, składający się w 95% z wody, zawierał zaledwie śladowe ilości witamin i minerałów. Wobec tego faktu za jego zaletę mogliśmy uznać praktycznie tylko niskokaloryczność. Teraz jednak wiemy, że ma on o wiele istotniejszą właściwość.

Badacze ze Scripps Research Institute w San Diego prześwietlili ogórka i okazało się, że zawiera on fisetynę. To jeden z senolityków – substancji usuwających zużywające się komórki i dzięki temu zmniejszających ryzyko chorób, związanych z procesem starzenia się organizmu. Na dodatek ma ona także właściwości redukujące stany zapalne, które są czynnikiem ryzyka wielu chorób, między innymi nowotworów.

Innym naturalnym źródłem fisetyny są truskawki, ale one akurat mają na tyle dużo zalet, że nie trzeba chyba zachęcać Cię do ich jedzenia. Zielono-czerwone to barwy niezwyciężone!

Sprawdź: 4 kulinarne patenty na ogórka w Twoim menu

Awokado na sokole oko

Testy przeprowadzone na Tufts University w Bostonie wykazały, że regularne pozycjonowanie na talerzu awokado – dobrego źródła luteiny – zwiększa gęstość pigmentu w plamce żółtej, będącej częścią siatkówki oka. Korzyść? Lepszy wzrok w mocno dojrzałym wieku. Kto by się teraz tym przejmował, zapytasz? Liczymy na to, że każdy, bo cała ta zabawa w życie to dyscyplina bardzo długodystansowa, a stan w okolicach mety bardzo zależy od tego, jak zachowasz się w środkowej części wyścigu.

11 milionów zgonów

... spowodowała na świecie zła dieta w 2017 roku – donosi renomowane czasopismo naukowe "The Lancet".

Orzeszki ziemne - całkiem spoko

Naukowcy postanowili podsumować stan wiedzy na temat wpływu jedzenia orzeszków ziemnych na zdrowe serce i przeanalizowali dostępne badania na ten temat (Critical Reviews in Food Science and Nutrition). Okazało się, że mają wpływ tylko na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu HDL.

Zobacz również:
REKLAMA