Fast food w podróży: wybierz to, co zdrowsze

Pierwsze przykazanie podróżnika mówi: podczas urlopu nawet fast food nie szkodzi. Ale nie codziennie i z głową. Sprawdź co jeść, gdy akurat masz chwilę słabości, a Twoja dieta jest ukierunkowana na zrzucenie tłuszczu lub budowanie masy mięśniowej.

Fastfoodowe jedzenie: co wybierać w podróży? Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

Fast food na rzucenie balastu

Odchudzanie to banalna arytmetyka: musisz dostarczyć organizmowi mniej energii lub więcej jej tracić, żeby schudnąć. To ostatnie, zwłaszcza w czasie kilkugodzinnej podróży w pozycji siedzącej, jest dość karkołomne. Dlatego staraj się ograniczyć kalorie, zwłaszcza gdy skusił Cię kolorowy, przydrożny neon – większość tam podawanych dań to kaloryczne bomby. Dla spokoju sumienia wybieraj kanapki kolorowe – zawsze to jakaś dawka witamin i mikroelementów. Staraj się nie przekraczać 400 kcal na 1 posiłek i 2000 kcal na dobę. 

1. McDonald's - sałatka Grillowany Kurczak Premium: ok. 210 kcal

Na stronie McDonalds.pl nie znajdziesz wartości kalorycznej sałatek, ale specjalnie dla tych, którzy mają potrzebę skrupulatnego liczenia, poprosiliśmy McD o wyliczenie wartości odżywczych. Posiłek ma niedużo kcal i sporo protein, które nie tylko budują i odżywiają mięśnie, ale pozwalają też szybciej zgubić balast. Na jeden składnik powinieneś jednak uważać: sos. Dodając vinegret, dodasz 185 kcal. Dlatego lepiej weź jogurtowo-koperkowy, który ma tylko 30 kcal w jednej saszetce, ewentualnie czosnkowy (65 kcal).

Wartości odżywcze: białko 27 g, węgle 6 g, tłuszcz 8 g

2. KFC - tortilla iTwist Ananas: 278 kcal

300 kcal to optymalna wartość dla posiłku w czasie zrzucania wagi i w trakcie podróży, gdy Twój wydatek energii jest niewielki. Ale ponieważ kanapka ma sporo węgli, nie jedz jej wieczorem, bo organizm nie zdąży spalić. Tortillę z warzywami i polędwiczkami dopraw sosem ananasowym, którego smak nieźle komponuje się z drobiowym mięsem. No i zdrowiej będzie wierzyć, że i w tym przypadku zadziałają odchudzające właściwości ananasa. Pamiętaj, że to zasadniczo w sosie kryje się niemal cały tłusty potencjał, zatem jeśli nie chcesz mieć wyrzutów, użyj połowę.

Wartości odżywcze: białko 9 g, węgle 30 g, tłuszcz 13 g

3. Subway - kanapka z pieczoną wołowiną i niższą dawką tłuszczu: 300 kcal

Wybraliśmy tę restaurację, bo zaczęła wkraczać na stacje benzynowe i od jakiegoś czasu ma w ofercie kanapki z ilością tłuszczu poniżej 6 g. To szybki komunikat: ta kanapka jest mniej kaloryczna. Spośród wszystkich mięs wołowina ma najlepiej przyswajalne żelazo w postaci hemu. W czasie diety ograniczającej kalorie powinieneś uzupełniać ten pierwiastek. Jeśli to zbyt obfity posiłek, poproś o wymianę na sałatkę. Restauracja wprowadziła takie rozwiązanie: każdego sandwicza możesz wymienić i sam dobrać warzywa i mięso.

Wartości odżywcze: białko 14 g, węgle 46g, tłuszcz 4g

4. Pizza Hut - Prosciutto e Rucola: 228 kcal dla 1/4 pizzy

Nie da się znaleźć pizzy dietetycznej. Ale nie można było nie wziąć jej pod uwagę, skoro jest jednym z posiłków, który można jeść np. w samochodzie. Ta, którą wybraliśmy (cała!), ma 920 kcal, choć znajduje się w dolnych rejestrach kalorycznych na tle pozostałych. Ale my liczymy przecież wartości dla 1/4, czyli (jeśli pokroją ją na 8 kawałków) dla 2 trójkątów. Gdybyś zamierzał zjeść całą, to z góry zapomnij o zrzucaniu balastu. Mozzarella, parmezan, pomidorki i rukola w tej pizzy to połączenie dobrych proporcji wapnia, protein i smaku.

Wartości odżywcze: białko 14 g, węgle 19 g, tłuszcz 10 g

MH przypomina: jedną z kluczowych i jednocześnie najczęściej pomijanych zasad zdrowego zrzucania wagi jest regularność posiłków. Bez względu na to, czy jesteś w pracy, czy w podróży, wcinasz burgera czy pożywną zupę, jedz w tych samych godzinach. To pozwala uniknąć napadów głodu. 

STRONA 1 z 2
REKLAMA