Etykieta picia piwa w trzech krokach

Gatunki piwa poznasz, gdy przestaniesz je żłopać, a zaczniesz smakować. MH pokazuje, jak robić to dobrze.

Piwo, jak pić piwo shutterstock.com
Piwo w niczym nie ustępuje innym trunkom - żeby w pełni docenić jego smak i aromat, musisz nauczyć się pic je należycie!

1. Popatrz

Piana piwa dobrej jakości powinna utrzymać swą wysokość przynajmniej przez minutę, zanim zacznie opadać, zostawiając ślad na szklance. Przyjrzyj się kuflowi pod światło, bo choć paleta potencjalnych barw i odcieni piwa jest ogromna, to zasady są nieliczne. O kolorze decyduje czas leżakowania ziarna i to, jak długo suszy się je (ziarno) w piecu. Piwa jasne pełne będą jasno bursztynowe, mocne piwa – ciemniejsze lub całkiem czarne, a piwa pszeniczne i niefiltrowane – mętne.

2. Powąchaj

Poszukaj naturalnych składników. Rozróżnia się trzy podstawowe grupy zapachów: słodowy, chmielowy, owocowy, ale oczywiście koneser (Ty też możesz takim zostać, spokojnie) wywącha nuty kawowe, pieczonego chleba, kwiatów, przypraw, ziół, żywicy czy herbaty. Zastanów się, co czujesz. Czy te zapachy są słabe czy mocne? Owocowe? A może słodowe? Wszystkie one mają wpływ na charakter Twojego piwa.

3. Spróbuj

W tym przypadku nie ma dobrej podpowiedzi. Można opisać smak tylko odczuciami podniebienia (czy piwo jest lekkie, średnie, mocne), jak smakuje (owocowo, chmielowo, słodowo) i jak długo ten smak utrzymuje się po spróbowaniu. Najbardziej charakterystyczna jest goryczka, która może być mniej lub bardziej wyczuwalna, oraz słód dodający piwu treści i łagodzący jego smak. 

Departament Miłości do Piwa MH raportuje: Piwo, jak każdy szlachetny trunek alkoholowy, ma swoje rytuały i tradycje. Ma też odpowiednia etykietę picia i dedykowane do tego naczynia. Sprawdź, w czym i jak pić piwo.

REKLAMA