REKLAMA

Dlaczego trzeba uzupełniać proteiny po treningu? 5 powodów

O potrzebie wspomagania żywieniowego po treningu pisaliśmy już nieraz. Wiesz już, że zapotrzebowanie energetyczne organizmu, jest znacznie większe, gdy uprawiasz sport, a w szczególności, gdy dźwigasz żelastwo. I nieważne, czy chodzisz na siłownię, żeby zbudować imponującą muskulaturę, czy chcesz tylko lekko poprawić sylwetkę — białko przyda się zawsze.

mężczyzna pijący szejka po treningu Shutterstock
Oto 5 powodów, dla których powinieneś zadbać o odpowiednią ilość białka w swojej diecie.
Białko, czyli proteiny, jest jednym z trzech podstawowych składników odżywczych. Pozostałe dwa - węglowodany i tłuszcze - to głównie (choć, oczywiście nie tylko!) dostawcy energii, a białko zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, odpowiadając m.in. za wzrost i utrzymanie tkanki mięśniowej. Jeśli regularnie dajesz sobie wycisk na treningu, to suplementacja białka powinna być dla Ciebie szczególnie ważna. Zobacz, dlaczego.

  1. Żeby zbudować cokolwiek, potrzebujesz budulca. Mięśnie nie są tu wyjątkiem, a mięśnie to głównie białko. Beż odpowiedniej ilości protein w Twojej diecie nie masz co liczyć na muskularną sylwetkę. Udział energii, która pozyskiwana jest z białka, powinien wynosić od 20 do 30%. Co oznacza to w praktyce? Ogólna zasada jest taka, że chcąc zbudować mięśnie powinieneś dostarczać od 2,0 do 2,5 g białka na kilogram masy ciała dziennie. Stara zasada mówi, że ok. 30% tej dawki powinno się dostarczyć bezpośrednio po treningu, nie później niż 45 minut od zakończenia ćwiczeń. Pamiętaj też o uzupełnieniu po treningu elektrolitów – musisz się nawodnić.

  2. Zanim Ty zaczniesz pękać z dumy, zdejmując koszulkę, najpierw Twoje mięśnie muszą trochę popękać wskutek obciążenia wysiłkiem. „Ćwiczenia siłowe powodują mikroskopijne pęknięcia w tkance mięśniowej, które przyspieszają jej wzrost” — mówi Christian Finn, specjalista w dziedzinie fizjologii sportu. Wygląda to mniej więcej tak: pojedyncze włókna w wiązce pękają, organizm musi je z powrotem połączyć, a do tego potrzebne są właśnie aminokwasy, czyli białka. Wykorzystaj pierwszą godzinę po treningu na uzupełnienie aminokwasów, które posłużą do naprawienia szkód. Jak łatwo się domyślić, mięsnie, które zostały odbudowane, czyli pojawiło się w nich dodatkowe białko, są też większe i silniejsze. Jeśli po treningu wypijesz proteinowego shake’a z łatwo przyswajalnym białkiem – ułatwisz organizmowi rekonstrukcję naderwanych włókien.

  3. Pijąc koktajl po treningu dostarczasz sobie nie tylko białka. Jeśli przyjrzysz się ulotce odżywki białkowej, w jej składzie znajdziesz też węglowodany, czyli cukry, które również są potrzebne Twoim mięśniom. Węgle to źródło łatwo dostępnej energii. Jeśli nie będziesz dostarczał ich sobie regularnie, to Twój organizm zacznie pozyskiwać energię z tkanki mięśniowej, a to w konsekwencji może doprowadzić do spadku masy.

  4. Żeby nie zahamować procesu budowy mięśni, zadbaj o odpowiednią dostawę białka i węglowodanów podczas tzw. okna anabolicznego, czyli okresu po treningu, w którym Twój organizm przetwarza białko na mięśnie. Najważniejsze, żeby dostarczyć mięśniom budulec wkrótce po treningu. Nie musisz wprawdzie – jak robią to niektórzy – zapychać się białkiem jeszcze przed prysznicem, ale jeśli nabierzesz nawyku, że zanim wyjdziesz z siłowni, białko już będzie uzupełnione – Twoje mięśnie tylko na tym skorzystają. Okno anaboliczne trwa nawet do 48 godzin, warto to wykorzystać i zapewniać sobie dostawy białka (węglowodanów też!) średnio co dwie, trzy godziny.

  5. Pamiętaj też, że białko przydaje się nie tylko, gdy chcesz zostać drugim Arnoldem. Badania dowodzą, że już zwiększenie ilości białka w diecie z 15% do 18% pomagało osobom otyłym pozbyć się nadmiaru kilogramów!

DO ZAPAMIĘTANIA: Regularne dostarczanie białka po treningu jest warunkiem koniecznym osiągnięcia muskularnej sylwetki. Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędnym uzupełnieniem treningu. Takie combo pozwoli Ci zobaczyć efekty ciężkiej pracy nad swoim ciałem już po kilku tygodniach. 

Valio PROfeel® Proteinmat. prasowe Valio
Valio PROfeel® Protein Dużo białka, dużo smaku.

Jeśli budujesz masę, to zalecamy przyjmowanie białek pochodzenia zwierzęcego, które zawierają wszystkie potrzebne aminokwasy egzogenne, czyli te, których Twój organizm nie jest w stanie wytworzyć sam. Wspomniana dawka 2 g białka na kg masy ciała to naprawdę dużo. Przypomnijmy, że np. jedno jajko, chociaż waży ok. 50 gramów, zawiera tylko 6 g białka. Dlatego warto szukać jak najróżniejszych źródeł tego składnika. Jedz chude mięso wołowe, drób, ryby a także chudy nabiał i mleko. Białko możesz też uzupełniać między posiłkami. Wystarczy sięgnąć po produkty gotowe, ze zwiększoną zawartością białka. Polecamy milkshake Valio PROfeel® Protein, w którym znajdziesz aż 25 g białka na 250 ml. Nie zawierają laktozy ani dodatku cukru, a fiński producent Valio oferuje je w dwóch wariantach smakowych (czekoladowy i pomarańczowo-czekoladowy). Wygodne, smaczne i funkcjonalne.

Gdy jesteś bardziej głodny niż spragniony, możesz sięgnąć po serek Valio PROfeel® Protein. 

To wygodna przekąska na bazie mleka, która nie zawiera dodatku cukru. Świetnie się sprawdzi jako drugie śniadanie lub szybki deser po lunchu. Jest dostępna w trzech pysznych smakach: gruszkowym, mango-wanilia oraz miętowo-czekoladowym. Ma moc aż 18 gramów wysokiej jakości, pełnowartościowego białka, które odżywi ciało i umysł.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA