Dieta wysokotłuszczowa może przyspieszać łysienie

Powiększające się zakola, albo coraz rzadsze włosy na czubku głowy, to koszmar wielu facetów, nawet tych młodych. Nic w tym dziwnego, gęste błyszczące włosy od wieków były symbolem męskości i młodości. Łysienie postrzegane jest jako coś, co należy maskować – lub, ostatnio, leczyć. Jednak co jakiś czas pojawiają się badania pozwalające mieć nadzieję, że rozwiązanie tego problemu jest tuż, tuż. 

Dieta wysokotłuszczowa fot. shutterstock.com

Biznes związany z kosmetykami i lekami przeciwdziałającymi łysieniu jest wart 1,5 mld $. To poważna gałąź przemysłu żerująca na realnym problemie, ponieważ badania wskazują, że łysienie wiąże się z poczuciem nieadekwatności, depresją, stresem i niską samooceną. Wielu mężczyzn latami wydaje majątek na nieskuteczne preparaty. Badania wskazują jednak, że rozwiązaniem problemu może być dieta.

Japońscy naukowcy zbadali, dlaczego otyłość może prowadzić do wypadania włosów. Odkryli, że komórki macierzyste w mieszkach włosowych myszy otrzymujących dietę wysokotłuszczową zachowywały się inaczej niż te u myszy na standardowej diecie. Te różnice były spowodowane stanem zapalnym komórek macierzystych, co ostatecznie doprowadziło do przerzedzenia włosów. To kolejne badanie wyjaśniające skomplikowany związek pomiędzy otyłością a dysfunkcją narządów.

Wszystkim nam wiadomo, że zwiększone BMI jest związane z wieloma groźnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, czy cukrzyca. Wbrew pozorom, jednak nie jest do końca poznany mechanizm tej zależności. Grupa naukowców z Tokyo Medical and Dental University (TMDU) opublikowała w magazynie Nature raport ze swoich badań na myszach. Przeprowadzono serię eksperymentów, aby zbadać, jak dieta wysokotłuszczowa lub genetycznie wywołana otyłość mogą wpływać na przerzedzenie, lub nawet utratę włosów. W badaniu odkryto, że nadwaga może doprowadzić do zmniejszenia liczby komórek macierzystych mieszków włosowych (hair follicle stem cells - HFSC) poprzez wywoływanie stanów zapalnych, blokowanie procesów regeneracyjnych i ostatecznie obumieranie mieszków.

Zdrowe HFSC odnawiają się samoczynnie po każdym cyklu rośnięcia i utraty włosa. Jest to część procesu, który pozwala naszym włosom stale odrastać. Z wiekiem zdolność do regeneracji HFSC słabnie, jest ich coraz mniej, co skutkuje przerzedzaniem się włosów. Chociaż osoby z nadwagą są bardziej narażone na łysienie androgenowe, to dopiero niedawno poznaliśmy mechanizm wpływu otyłości na łysienie.

Karmienie pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu przyspiesza wypadanie włosów, wpływając na niszczenie HFSC” – mówi główny autor badania Hironobu Morinaga. „Porównaliśmy ekspresję genów w HFSC między myszami karmionymi tłuszczem, a myszami karmionymi standardową dietą i prześledziliśmy los tych komórek macierzystych mieszków włosowych po ich aktywacji. Odkryliśmy, że komórki macierzyste u tłustych myszy zmieniają się w korneocyty na powierzchni skóry lub w sebocyty, które po aktywacji wydzielają sebum. U tych myszy wyraźnie wydać degenerację mieszków włosowych i szybszą utratę włosów”.

Czy potrzebujemy jeszcze więcej argumentów na rzecz zdrowej, niskotłuszczowej diety?


Żródła:

  1. sciencedaily.com,
  2. Tokyo Medical and Dental University.
REKLAMA