Dieta śródziemnomorska [Diety w pigułce]

Brak jej powabu nowości, ale skutecznie rekompensuje to efektami, które potwierdzają badania naukowe.

dieta śródziemnomorska shutterstock.com

Zasady

Jadłospis diety śródziemnomorskiej opiera się na warzywach, owocach, produktach zbożowych (najlepiej z pełnego przemiału) oraz oliwie. Powinny się one znajdować w każdym głównym posiłku. Uzupełniają je nabiał, ryby oraz owoce morza, orzechy i nasiona, białe mięso, jaja oraz rośliny strączkowe. Minimalizuje się za to ilość mięsa czerwonego i – zwłaszcza! – przetworzonego. Żywność powinna być nisko przetworzona, różnorodna i sezonowa.

ZOBACZ: Oliwa - właściwości i wartość odżywcza

Efekty

Zacznijmy od podkreślenia, że to jeden z najgruntowniej przeanalizowanych naukowo modeli żywienia (w dobrze zaprojektowanych, długotrwałych badaniach obejmujących duże populacje), więc o jego korzyściach zdrowotnych możemy mówić, bazując na faktach, nie na przypuszczeniach. Stosując go, możesz z pewnością liczyć na przedłużenie życia, zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych i cukrzycy typu II.

PRZECZYTAJ: Przepisy kuchni śródziemnomorskiej

Śródziemnomorski jadłospis najprawdopodobniej także pomoże Ci schudnąć, chociaż wszystko oczywiście zależy od ilości kalorii. Pomoże on jednak trzymać je pod kontrolą, dzięki wysokiej zawartości niskoprzetworzonego jedzenia, warzyw, błonnika i białka. Stosując taką dietę, łatwo szybko się najeść i nie przekraczać swojego zapotrzebowania energetycznego. Możesz też liczyć na solidne wsparcie w treningu. „Trzeba jednak uważać z ilością błonnika, który może przeciążać układ trawienny sportowca. Rozwiązaniem jest wplatanie w menu produktów ze zbóż oczyszczonych” – komentuje Paweł Szewczyk, dietetyk sportowy.

Ocena MH:

  • Odchudzanie 8/10
  • Zdrowie 9/10
  • Trening 8/10
REKLAMA