Dieta pod lupą: test produktów na spalanie tłuszczu

Na każdej wojnie warto posiadać silnych sojuszników. Tak jest również na wojnie z własnym balastem, dlatego przeskanowaliśmy kilka popularnych produktów spożywczych i wiemy, które są sojusznikami spalania tłuszczu, a których powinieneś unikać.

Dieta pod lupą: test produktów na budowę mięśni cristovao 2015/shutterstock
fot. cristovao 2015/shutterstock

 

Nie chodzi tylko o to, aby jeść mniej. Zwłaszcza że postanowiłeś spalać również na siłowni. Powinieneś wybierać produkty, które przyspieszają metabolizm. Wspólnie z dietetykiem dr. Markiem Szołtysikiem szukaliśmy takich, które jesz i... chudniesz.

plus Mięso wołowe

minus Mięso wieprzowe

Tłuszcz zawarty w wołowinie zawiera dieny kwasu linolowego, czyli CLA. To ta sama substancja, która stosowana jest na odchudzanie, i możesz ją kupić w aptece. Ten składnik występuje tylko w mięsie przeżuwaczy. Wieprzowina zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które m.in. podnoszą poziom złego cholesterolu.  

plus Ciemne pieczywo

minus Jasne pieczywo

Najlepsze spalanie osiągasz wówczas, gdy połączysz dietę z wysiłkiem fizycznym. Pamiętaj, że tłuszcze spalane są w ogniu węglowodanów. Wybieraj jednak ciemne pieczywo.

Oprócz złożonych węglowodanów, uzupełnisz również błonnik – 4 kromki to 18 g tej substancji, czyli połowa dziennej dawki. Substancja ta pęcznieje w żołądku, sprawiając, że czujesz się najedzony i nie sięgasz np. po chipsy.  

plus Woda niskomineralizowana

minus Woda wysokomineralizowana

Podczas odchudzania metabolizm zwalnia. By utrzymać jego optymalne tempo, musisz regularnie uzupełniać wodę. Idealnie nadaje się woda o niskiej zawartości minerałów. Wody wysokomineralizowane mogą obciążać nerki, a zawarty w nich sód dodatkowo przyczyniać się do gromadzenia wody w organizmie.

plus Kefir naturalny

minus Jogurt owocowy

100 ml naturalnego kefiru dostarcza 47 kcal, podczas gdy taka sama dawka jogurtu owocowego blisko 2,5 raza więcej, bo zawiera dodatkową porcję cukru. Żeby spalić tkankę tłuszczową, musimy wyczerpać zapasy glikogenu. Będzie trudniej, jeśli na bieżąco będziesz dostarczał organizmowi cukier. Dopóki nie wyczerpiesz zapasów glikogenu z mięśni i wątroby, nie będziesz spalał balastu.

plus Pomarańcze

minus Jabłka

Pomarańcze zawierają synefrynę i oktapominę – substancje, które są składnikiem wielu suplementów wspomagających odchudzanie. Mieszanka działa pozytywnie na organizm poprzez ograniczenie łaknienia oraz wpływu na termogenezę. Jabłka z kolei są dobre na przemianę materii, ale wzmagają apetyt.

plus Margaryna ze sterolami

minus Masło śmietankowe

Flora zawiera sterole roślinne – dokładnie te same, jakie w przyrodzie występują w olejach roślinnych, owocach i warzywach. Substancje te ograniczają wchłanianie cholesterolu w jelitach, przez co obniżają jego stężenie we krwi. 10 g dostarcza tylko 30 kcal. Masło ma 70 kcal i podnosi poziom cholesterolu.

plus Chipsy owocowe

minus Chipsy ziemniaczane

Jeśli już musisz coś przegryzać, wybierz chipsy owocowe. Marchewkowe lub jabłkowe są przede wszystkim niskokaloryczne. Ale ważne jest to, że zawierają dużo błonnika, który poprawia pracę jelit i zmniejsza łaknienie. Chipsy ziemniaczane zawierają dużo tłuszczu, ale i przypraw, które pobudzają apetyt. 

MH 04/2012

Zobacz również:
REKLAMA