Dieta nordycka: jedz jak wiking

Chłopy wielkie jak dąb, topory, najazdy, gwałty i grabieże. Tak wyobrażamy sobie wikingów i owszem, spora część tego to święta, historyczna prawda. Ale istniało jeszcze życie codzienne i kwestie tak prozaiczne jak dieta. A ta jest warta uwagi. 

Dieta nordycka, dieta wikingów shutterstock.com
Niektóre zwyczaje wikingów można zaadoptować do naszych czasów. Inne lepiej zostawić zakryte mrokami przeszłości...

Dieta nordycka stanowi naprawdę dobrą przeciwwagę dla śródziemnomorskiej.

REKLAMA

Białko płynie

Jedz ryby przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jeśli wolisz mięso, sięgaj po to, które samodzielnie żywiło się trawą (dziczyzna).

Czas na ser

Postaraj się, aby w Twoim codziennym jadłospisie był ser i jogurt naturalny (bez dodatku cukru). Tłuszcze w połączeniu z białkiem sprawią, że nie będziesz głodny.

Wymiana oleju

Dodaj do swojego arsenału olej rzepakowy. Ze względu na profil tłuszczowy to nasz drugi faworyt zaraz po oliwie z oliwek.

Zdrowe węgle

Wybieraj owies, żyto, jęczmień, które są bogate w błonnik. Zrezygnuj natomiast z wysoko przetworzonej mąki, makaronów i ryżu.

Pij piwo (wiedzieliśmy!)

Tak, dobrze widzisz. Pij piwo zamiast sztucznych, słodzonych soków. Gdyby wikingowie znali kawę czy herbatę, też by sobie na nią pozwalali. Napojami energetycznymi zapewne by wzgardzili.

Tu i teraz

Jedz to, na co właśnie jest sezon i co rośnie niedaleko. Zamiast jagody goji, które ściąga się z drugiego końca świata, zdecyduj się na znaną od wieków aronię. 

Ucztuj!

Zamiast podjadać po kryjomu, organizuj spotkania z przyjaciółmi, podczas których razem będziecie gotować i smakować przygotowane dania. 

REKLAMA