Dieta niskowęglowodanowa - hit czy kit? [NEWS MH]

Diety niskowęglowodanowe mogą wydawać się dobrym sposobem na walkę z balastem, ale podkładają pod Twój brzuch bombę z opóźnionym zapłonem. 

Dieta niskowęglowodanowa
To jak to w końcu jest z tymi dietami o niskiej podaży węgli?

Z tą bombą to oczywiście przesada, mająca przykuć Twoją uwagę, ale cel jest słuszny, więc nie będziemy mieć z jej powodu wyrzutów sumienia. Tłuszcz znudził się już wszystkim jako dyżurny chłopiec do bicia, w końcu ileż można kopać leżącego. Coraz częściej jego miejsce zajmują węglowodany, których nadmiar w diecie obwinia się o epidemię otyłości.

Konsekwencją jest stosowanie diet o niskiej lub bardzo niskiej zawartości węglowodanów. W MH nie ulegamy emocjom i nie rzucamy się na kolejną nowość jak kulturysta po zawodach na pizzę i sernik. Chociaż, co trzeba przyznać, część badań sugeruje, że im mniej węglowodanów, tym łatwiej zapomnieć o balaście.

Pozbawiając się ich jednak - mówimy o produktach pełnoziarnistych i warzywach, a nie o cukrze i białej mące - a do tego jedząc dużo tłuszczu (w końcu coś musi te węglowodany zastąpić), jednocześnie wpływasz negatywnie na skład flory bakteryjnej.

Ostatnie badania pokazują, że może to mieć konsekwencje w postaci zwiększonego ryzyka zachorowania na zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO. Dlatego nie podpalaj się i bądź ostrożny z redukcją węglowodanów. Nie miej za to litości dla kalorii.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak powstrzymać starzenie się?

Herbata z prądem

Herbata nie potrzebuje wkładki, żeby mieć wzmacniające działanie. Pod warunkiem że będzie zielona. Badania pokazują, że ma ona działanie obniżające ogólny poziom cholesterolu, a także szkodliwego cholesterolu LDL, który jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób układu krwionośnego. Lej ją więc do kubka, od serca.

Lepiej na lekko

10 – o tyle % rośnie ryzyko nowotworów związanych z otyłością przy diecie bogatej w wysokokaloryczną żywność, nawet jeśli waga ciała nie przekracza normy („Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics”).

Buźka dla niemowlaka

Dojrzałego mężczyzny nie poznaje się po tym, że ma historię życia wyrytą na twarzy głębokimi bruzdami, tylko po tym, że potrafi dbać o siebie w nieprzesadny sposób. Wypróbuj prostą (i opartą na badaniach) receptę: wystarczy dwie i pół łyżeczki kakao, by zmniejszyć efekty starzenia skóry powodowane promieniowaniem UV. Wrzuć je do blendera z bananem, mlekiem sojowym, cynamonem, sokiem z cytryny i mikstura młodości gotowa.

REKLAMA