Dieta na wątrobę

Nawet jeśli nie masz żadnej poważnej choroby wątroby ta dieta może zmniejszyć ryzyko rozwoju takiej dolegliwości w przyszłości. A i zdrowym osobom przyniesie same korzyści.

wątroba, detoks shutterstock.com

Z tego artykułu dowiesz się:

Czego nie lubi wątroba

Jak odtruć wątrobę

Czy detoksykacja wątroby może wyleczyć jej uszkodzenia?

Jakie produkty można jeść w dolegliwościach wątroby?

Produkty zakazane przy problemach z wątrobą

Wszelkie dolegliwości wątroby są wskazaniem do tego, aby złożyć wizytę lekarzowi, który postawi diagnozę i zaordynuje odpowiednią terapię. Ale najlepsze leki nie pomogą, jeśli za decyzją o leczeniu nie pójdzie również zmiana stylu życia, w tym przede wszystkim diety. Zobacz, jak możesz pomóc swojej wątrobie się zregenerować.

Czego nie lubi wątroba

Chora wątroba nie może sprawnie uwalniać toksyn z krwi i wytwarzać żółci dla układu pokarmowego, a wtedy jesteś narażony na rozwój innych schorzeń, dlatego dbaj o wątrobę na co dzień. To pewnie zabrzmi, jak truizm, ale doświadczeni lekarze wiedzą, że nigdy dosyć powtarzania pacjentom tych elementarnych zasad utrzymania wątroby w dobrym stanie:

  • Unikaj nadmiernego picia alkoholu – zdaniem ekspertów mężczyźni powinni ograniczać się do maksymalnie 3 drinków na raz (nie przekraczać 60 gramów czystego alkoholu etylowego), a kobiety do 2 drinków.
  • Poznaj historię medyczną swojej rodziny – Podejmij dodatkowe środki ostrożności, jeśli w rodzinie występują jakiekolwiek choroby wątroby.
  • Unikaj czynności wysokiego ryzyka – używanie nielegalnych narkotyków i seks bez zabezpieczenia mogą prowadzić do wirusowego zapalenia wątroby.
  • Unikaj dużego przyrostu masy ciała – Przybieranie na wadze znacznie zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby.

Jak odtruć wątrobę

Nie ufaj reklamie, a przede wszystkim potraktuj nieufnie reklamy wszelkiej maści „cudownych” specyfików, które działają detoksykująco. Ich medyczny potencjał jest mocno wątpliwy. To, co z pewnością można zalecić, a co kosztuje niewiele, albo nic, to picie dużych ilości zwykłej wody. Leki, czy herbatki detoksykujące często zawierają składniki moczopędne, czyli same w sobie nie odtruwają wątroby, tylko zwiększają ilość wizyt w WC. Trzymanie się zwykłej starej nudnej wody jest znacznie rozsądniejsze.

Czy detoksykacja wątroby może wyleczyć jej uszkodzenia?

Według specjalistów nie da się wyleczyć już istniejących poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby tylko samą dietą oczyszczającą. Przestrzegamy zawsze przed próbami leczenia poważnych schorzeń na własną rękę i zachęcamy do konsultacji z lekarzem specjalistą. Dieta ma działanie wspomagające ponieważ w przypadku takich chorób, jak stłuszczenie wątroby, utrzymanie zdrowego BMI jest jednym ze sposobów zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych w wątrobie. Istotne są również składniki działające przeciwzapalnie.

Jakie produkty można jeść w dolegliwościach wątroby?

Wbrew temu, co ludzie myślą, dieta przyjazna wątrobie nie wymaga wielu wyrzeczeń. Jest, naprawdę wiele smacznych i zdrowych produktów, które można swobodnie jeść i pić. Istotne jest, aby były one naturalne, świeże i jak najmniej przetworzone. Oto niektóre z nich:

Kawa

Pewnie myślałeś, że powinieneś zrezygnować ze swojego porannego rytuału? A tu niespodzianka. Badania na myszach pokazały, że kawa zmniejszyła ilość tłuszczu gromadzącego się w ich wątrobach i poprawiła metabolizm energii w ich organizmach.

Białko sojowe i serwatkowe

Badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients udowadniają, że białko sojowe i serwatkowe zmniejsza gromadzenie się tłuszczu w wątrobie. Jedno z tych badań wykazało, że ilość tłuszczu wątrobowego zmniejszyła się o 20% u kobiet z otyłością , które przez 4 tygodnie codziennie spożywały 60 gramów białka serwatkowego. Białko sojowe zawiera przeciwutleniacze – izoflawony, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę (czyli działają przeciwcukrzycowo) i obniżają poziom tłuszczu.

Awokado

Awokado zawiera 20 różnych witamin i minerałów. Stał się popularnym dodatkiem do sałatek i kanapek ze względu na wysoką zawartość zdrowych tłuszczów, błonnika i potasu.

Buraki

Mają prawie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebujemy przy niedomaganiach w atroby. Udowodniono też, że buraki obniżają ciśnienie krwi.

Brokuły

Brokuły, to warzywo bogate w sulforafan, bardzo silny związek detoksykujący i antynowotworowy. Jest uwalniany tylko podczas żucia, a największe jego ilości przyswoimy jedząc brokuły na surowo.

Grejpfruty

Owoce cytrusowe stymulują wątrobę i pomagają zamieniać toksyczne substancje w substancje, które mogą być wchłaniane przez wodę. Grejpfrut jest szczególnie dobry, ponieważ zawiera naringinę i naringeninę, które są przeciwutleniaczami, które zmniejszają stany zapalne i chronią wątrobę przed uszkodzeniem. Grejpfrut może jednak wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego w razie wątpliwości zaleca się porozmawiać z lekarzem.

Zielone warzywa liściaste

Są bogate w wiele witamin, w tym witaminę C, A, K i niektóre rodzaje B. Natomiast szwedzcy naukowcy z Karolinska Instytutet udowadniają, że nieorganiczny azotan występujący w zielonych liściach może zmniejszać ilość tłuszczu w wątrobie.

Kurkuma

W odległej przeszłości kurkuma była używana jako lek, a teraz nauka ma sporo dowodów na poparcie tych twierdzeń. Znane jest działanie przeciwzapalne tej przyprawy. Niektóre badania sugerują, że suplementacja kurkumą lub kurkuminą może być pomocna dla osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

Płatki owsiane

Pełnoziarniste, bogate w błonnik pokarmy, takie jak płatki owsiane mogą pomóc w obniżeniu poziomu trójglicerydów.

Zielona herbata

Mamy dowody świadczące o tym, że może mieć korzystny wpływ na wątrobę. Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że picie 5-10 filiżanek zielonej herbaty dziennie może prowadzić do poprawy wskaźników zdrowia wątroby, dzięki zawartej w niej katechinie (przeciwutleniacz roślinny).

Dziki łosoś

Dziki łosoś to najzdrowsza ryba na targu rybnym, jeśli oczywiście masz taki w okolicy. Jest bogaty w składniki odżywcze, w tym te najważniejsze, czyli kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają obniżyć poziom tłuszczu w wątrobie. Oprócz tego zmniejszają istniejący stan zapalny, towarzyszący problemom z wątrobą.

Produkty zakazane przy problemach z wątrobą

Ważne jest, aby podczas diety unikać nabiału, pszenicy, alkoholu, tłustych potraw i rafinowanego cukru. Ogranicz też spożycie soli, tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i wysoko przetworzonej żywności.

Zobacz również:
REKLAMA