Dieta na stres: sposób na stres w 7 dni

Egzaminy, nadgodziny, pilne spotkania, zadania na wczoraj... Ciągła presja, brak czasu i napięcie. Do tego byle jakie żarcie z fastfoodów. Brzmi znajomo? Zamiast brać proszki na uspokojenie, posłuchaj rad naszego eksperta od diety i zwalcz stres... ze smakiem.

Zsolt Nyulaszi 2010/shutterstock.com
fot. Zsolt Nyulaszi 2010/shutterstock.com
Ekspert MH radzi:

REKLAMA

Czekolada zawiera nieprawdopodobną ilość związków zwanych aminami biogennymi. Ta kompozycja organiczna uwalnia endorfiny (hormony przyjemności) w mózgu i powoduje wyraźnie odczuwalny efekt antydepresyjny. Wybierz czekoladę jak najbogatszą w kakao, które stymuluje wydzielanie endorfin. Ten składnik zawiera także teobrominę, która powoduje ten sam efekt ożywienia i pobudzenia, co kofeina, ale nie ma skutków ubocznych i używając jej, mniej ryzykujemy uzależnieniem.

Wreszcie, żeby uniknąć napadu wilczego głodu w środku rozmowy kwalifikacyjnej, zjedz wcześniej świeży owoc i batonik zawierający ziarna zbóż.

Środa


Dzisiaj masz prawdziwy tor przeszkód. Rano trzy spotkania z najbardziej wymagającymi klientami, w południe musisz odstawić dzieci do opiekunki, bo Twoja żona wreszcie doczekała się wizyty u kosmetyczki, tej samej, która reguluje brwi znanym aktorkom. Poza tym, powinieneś wpaść do urzędu skarbowego, zahaczyć o laboratorium, żeby zrobić badanie krwi, a na deser musisz zjeść obiad z najbardziej nadętym z Twoich kumpli. Jak wytrzymać ten horror?

• na obiad zjedz owoce morza i skorupiaki razem z brązowym ryżem

• wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka, wypij ziołową herbatkę z walerianą lub lipą.

Ekspert MH radzi:

REKLAMA

Twój posiłek powinien być bogaty w węglowodany, które są źródłem energii, niezbędnej, by wytrzymać ten morderczy dzień. Znajdziesz je w dostatecznej ilości w brązowym ryżu. Zjedz koniecznie owoce morza i skorupiaki, które są źródłem mikroelementów: bromu, kobaltu, miedzi, litu i cynku. To pozwoli przyjąć postawę Zen wobec stresujących sytuacji. Unikaj picia kawy tego dnia, ponieważ przeszkodzi Ci ona w utrzymaniu nerwów na wodzy. A ziołowa herbatka wieczorem ułatwi Ci zaśnięcie.

Czwartek


Nie ma lekko. Stresująca praca i problemy sprawiły, że w Twoim związku coś zaczęło się psuć. Mieliście ostatnio - Ty i kobieta Twojego życia - ciche dni (i ciche noce). Najwyższy czas, żeby to nadrobić i okazać jej, jaka jest ważna dla Ciebie. Ten wieczór jest szczególnie istotny. Masz nadzieję na czułe pogodzenie, które skończy się... tam, gdzie się zwykle kończą pogodzenia.

• zrób sobie żeńszeniową kurację - możesz pić żeńszeniową herbatkę lub łykać pigułki, ale zacznij już 10 dni przed spotkaniem

• tego dnia na obiad wybieraj raczej owoce i warzywa niż mięso - polecane są zwłaszcza czerwona papryka i ananas.

Ekspert MH radzi:

REKLAMA

Żeń-szeń stymuluje układ nerwowy, zwiększa Twoją odporność na stres, poprawia sprawność fizyczną i zapobiega zmęczeniu. Byłoby głupio w strategicznym momencie być tak blisko celu i nie mieć sił, by ukończyć. Warzywa i owoce bogate w witaminy pomogą Ci w walce ze skutkami stresu. Czerwona papryka według niektórych specjalistów może stymulować popęd płciowy. Przypominamy też, że ananas poprawia smak spermy.

Natomiast unikaj posiłków bogatych w tłuszcze. Są odpowiedzialne za trudne i powolne trawienie. Ryzykujesz, że Twoje "bohaterstwo" Ci opadnie, jeśli wieczór trochę się przedłuży.

Piątek


Od tygodnia myślisz o tym z niechęcią, ale cóż. Nie da się już dłużej wymigiwać od obowiązków rodzinnych. O godz. 19 kolacja u teściowej, która... no nie lubi Cię, i już. W zasadzie każdy temat może spowodować spięcie. A jeszcze te jej porady życiowe! Najspokojniejszego faceta mogłyby wyprowadzić z równowagi. Odwagi! Nawet w tak wydawałoby się beznadziejnym przypadku dietetyk Ci pomoże.

• w ciągu dnia pij mleko

• w południe zjedz soczewicę i chleb z orzechami lub z czosnkiem.

1 2 3
STRONA 2 z 3
Zobacz również:
Odsłonięcie sześciopaku na brzuchu nie wymaga milionabrzuszków i głodzenia się. Zobacz, jak zrobić to mądrze.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA