Dieta ketogeniczna - spalanie tłuszczu w wersji turbo?

Jeden z naszych czytelników chce zrzucić nadmiar kilogramów i zastanawia się nad dietą ketogeniczną. Oto odpowiedź dietetyka, Dawida Białowąsa.

dieta ketogeniczna

Dieta ketogenna polega na bardzo mocnym ograniczeniu węglowodanów, nawet do 50 g w ciągu dnia, przy średniej ilości białka. W pierwszym tygodniu można spodziewać się utraty nawet 2 kg masy ciała, ze względu na spadek poziomu glikogenu mięśniowego i związanej z nim wody, ale nie można tego mylić z utratą tkanki tłuszczowej, a to przecież ona jest celem.

REKLAMA

Generalnie badania pokazują, że diety eliminujące węglowodany są tak samo skuteczną metodą redukcji masy ciała, jak te polegające na zwyczajnym ograniczeniu kaloryczności, o ile ilość białka jest w nich na podobnym poziomie. Dieta ketogenna może mieć za to pewną przewagę, jeśli odchudzająca się osoba nie kontroluje tego, ile je, bo wpływa na hormony regulujące poczucie głodu.

Trzeba przy tym pamiętać, że ketoza ma minus w postaci ograniczenia wydolności przy wysiłku o wysokiej intensywności. "Ja jestem zwolennikiem wprowadzenia deficytu kalorycznego bez rezygnacji z węglowodanów - np. ziemniaki i bataty to wartościowe jedzenie, które powoduje wysokie poczucie sytości, a z kolei owoce mogą zmniejszyć ochotę na słodkie i ograniczyć podjadanie. Sugeruję też zwiększyć ilość białka do 2,3-3,1 g/kg beztłuszczowej masy ciała i wprowadzić trening oporowy, żeby utrzymać masę mięśniową" - radzi Dawid Białowąs, specjalista ds. żywienia i wspomagania dietetycznego w sporcie.

Patenty MH

Nie musisz być na diecie ketogenicznej, ale dla lepszego zdrowia stosuj poniższe rady.

Stek w sobotę

Co jakiś czas jedz stek z antrykotu. Wołowina zawiera kwas oleinowy, który występuje także w oliwie z oliwek i jest tłuszczem dbającym o poprawne funkcjonowanie serca.

Zbawienny smalec

Nie bój się smalcu. Naukowcy z Uniwersytetu De Montfort w Wielkiej Brytanii udowodnili, że jest on mniej rakotwórczy niż olej słonecznikowy.

Raz na jakiś czas

Dwa razy w tygodniu ogranicz jedzenie węglowodanów, a zrzucisz kilka kilogramów i zmniejszysz oporność na insulinę – tak wynika z badań przeprowadzonych przez American Association for Cancer Research.

REKLAMA