W badaniu przeprowadzonym na Ohio State University wzięło udział 29 osób, z których większość była członkami Korpusu Szkoleniowego Oficerów Rezerwy amerykańskiej armii. Naukowcy zastosowali podział, zgodnie z którym przez trzy miesiące 15 uczestników stosowało dietę ketogeniczną, a grupa porównawcza 14 pozostałych osób wykorzystywała tradycyjny jadłospis.
Dla zachowania naukowej rzetelności warto w tym miejscu przypomnieć, że z założenia w diecie ketogenicznej źródłem energii stają się tłuszcze, nie węglowodany. Te ostatnie zostają drastycznie ograniczone. Ma to one na celu stworzenie stanu ketozy żywieniowej - która występuje, gdy w celu pozyskania energii organizm spala właśnie tłuszcz.
WARTO WIEDZIEĆ: Dieta ketogeniczna - 6 teorii i faktów
Ciekawostka: Dieta ketogeniczna jest często stosowana do kontrolowania napadów padaczkowych, a także jest badana i stosowana w wielu innych dziedzinach, w tym w sportach wytrzymałościowych i leczeniu cukrzycy.
Wyniki badania opublikowano w naukowym periodyku o dużo mówiącej nazwie - Military Medicine. Stoi w nich czarno na białym, że uczestnicy korzystający z ketogenicznego menu stracili średnio prawie 7,5 kg masy ciała i byli w stanie, przy wsparciu dietetyków klinicznych, utrzymać ketozę przez 12 tygodni. Jako grupa stracili ponad 5 procent tkanki tłuszczowej i mieli 48% poprawę wrażliwości na insulinę – jest to wskaźnik, który przewiduje ryzyko wystąpienia cukrzycy.
W drugiej grupie kontrolnej, której jadłospis składał się przynajmniej w 40% z węglowodanów, nie odnotowano żadnych zmian masy i składu ciała, nie wspominając o poprawie wrażliwości na insulinę.
Należy wziąć pod uwagę, że obydwie grupy kontrolne w powyższym badaniu były, eufemistycznie rzecz ujmując, niezbyt wielkie, ale jest to jak na razie największe badanie dot. diety ketogenicznej przeprowadzone wśród personelu wojskowego.
DIETA KETOGENICZNA: Ile trwa adaptacja organizmu + Jadłospis na cały dzień
Trzeba również dodać, że menu węglowodanowe w grupie „ketozowej” było ograniczone do 30-50 gramów dziennie, co jest encyklopedycznym przykładem podaży węgli w stosowaniu diety ketogenicznej. czyli wszystko zgodnie ze sztuką. Głównym źródłem węgli były orzechy i warzywa nieskrobiowe.
Być może w polskich realiach nie jest to szczególnie ważne zagadnienie, ale dla US Army zagadnienie otyłości rekrutów zaczyna być palącą kwestią, by nie napisać – kwestią bezpieczeństwa narodowego. Według statystyk 7 na 10 osób, które chcą zostać amerykańskimi żołnierzami ma problem z nadwagą.
Źródła: osu.edu, sciencedaily.com