Dieta ketogeniczna [Diety w pigułce]

Google ogłosił, że „keto” było niedawno najczęściej wyszukiwaną dietetyczną frazą. Czy to powszechne zainteresowanie przekłada się na jej prozdrowotne działanie. Sprawdźmy.

shutterstock.com

Zasady

Dieta ketogeniczna opiera się na tłuszczu, który uzupełniają śladowa ilość węglowodanów (przeważnie kilkadziesiąt gramów dziennie) oraz białko (do 2 g na 1 kg masy ciała). Przy takim makro organizm, nie dysponując glukozą, musi szukać innego źródła zasilania i znajduje je, utleniając kwasy tłuszczowe. W wątrobie zaczynają się wtedy wytwarzać ciała ketonowe i stają się one źródłem energii.

ZOBACZ TEŻ: 6 istotnych faktów o diecie ketogenicznej

Efekty

Badania porównujące keto do diet niskowęglowodanowych nie wykazały przewagi żadnego z tych rozwiązań – wszystko zależy od ilości kalorii. Dietę w kontekście redukcji można wyróżnić jednak za to, że wielu przynosi wysoki poziom sytości, co często pozwala jeść do syta bez liczenia kalorii w posiłku. Dieta ketogeniczna wymusza wykluczenie wielu pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Da się ją tak skomponować, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, ale wymaga to doświadczenia, uwagi i rodzi ryzyko niedoborów.

PRZECZYTAJ: Keto a spalanie tłuszczu

Brakuje niestety badań, które oceniałyby jej wpływ na zdrowie w długim okresie, nie wydaje się jednak zagrożeniem dla nerek i wątroby, o czym często się wspomina. „Dotychczas nie udokumentowano jakiejkolwiek przewagi diety ketogenicznej nad węglowodanową w sporcie. Powoduje ona za to spore komplikacje związane z komponowaniem jadłospisu, może też być przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych” – ostrzega dietetyk sportowy Paweł Szewczyk.

Ocena MH:

  • Odchudzanie 7/10
  • Zdrowie 5/10
  • Trening 4/10
REKLAMA