Dieta czy trening – co lepiej Ci się przysłuży?

Dieta i trening, trening i dieta. Każdy z tych elementów zdrowego stylu życia jest ważny, ale czy któryś ma priorytet? Czy nasz ekspert znajdzie coś, co przeważyłoby szalę zwycięstwa na którąś ze stron? Sprawdźmy, jak wygląda to w liczbach. 

dieta, trening, zdrowie shutterstock.com

Ekspert MH

Dr Paweł Posłuszny

Adiunkt Zakładu Biostruktury AWF we Wrocławiu, aktywny sportowiec, trener i dietetyk, redaktor publikacji z dziedziny anatomii, współautor książki „Motoryczność człowieka”.

ZOBACZ: 12 kluczowych teorii treningu siłowego

Ćwiczenia - nie tylko trening siłowy

34% - Taki odsetek polskich trzydziestolatków nie jest aktywny fizycznie. Co jest, panowie? Trening siłowy, bieganie, joga, crossfit - współczesny fitness oferuje tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

445 kcal - Tyle mniej więcej możesz spalić podczas godziny podnoszenia ciężarów lub treningu kolarskiego. Nie lubisz aż tak intensywnych ćwiczeń? Żeby spalić te kalorie wystarczy 111 min swobodnego wiosłowania, 48 min marszu z prędkością 8 km/h lub 117 min spaceru z prędkością 5 km/h. 

40% - Uczeni z American Heart Association ustalili, że regularne treningi mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca prawie o połowę. Grzech nie skorzystać. Warto spojrzeć w kierunku treningu siłowego. Badania dowodzą, że istnieje korelacja pomiędzy siłą i masą mięśniową a długością życia.

10 lat - Badanie opublikowane w czasopiśmie „Neurology” wykazało, że 30 minut energicznych ćwiczeń dziennie może aż o 10 lat opóźnić procesy starzenia się mózgu (w porównaniu do osób trenujących mniej). Amerykańskie badania wykazały, że ludzie, którzy mają słabe mięśnie, częściej mają poważne problemy z pamięcią. Ludzie, którzy mogą wykazać się dużą siłą mięśni, czyli Ci, który regularnie wykonują trening siłowy, mają  aż o 66% mniejsze ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, niż osoby nietrenujące. 

20% - Mięśnie budujesz podczas ćwiczeń, ale nie napalaj się na szybki progres. Optymalne zwiększenie obciążenia wynosi 20% tego, co dźwignąłeś w zeszłym miesiącu. 

Dieta

4,8 kg - Aż o tyle więcej warzyw i owoców jedzą miesięcznie osoby zamożne. Gdy krucho z kasą, stawiaj na produkty sezonowe.

500 kcal - Cudów nie ma: bez osiągnięcia deficytu kalorycznego nie schudniesz. Wytnij dodatkowe 500 kcal ze swojego dziennego jadłospisu, a możesz zrzucić do pół kilo tygodniowo.

33% - Według „International Journal of Epidemiology” jedzenie 10 porcji warzyw i owoców dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru i zgonu związanego z udarem aż o jedną trzecią.

11 lat - W tym samym czasopiśmie czytamy też, że jedna porcja zieleniny dziennie może spowolnić spadek funkcji poznawczych nawet o rok dłużej niż regularne ćwiczenia kardio. Popeye wiedział, co robi.

2,2 g - Taka ilość białka na kilogram masy ciała szczupłego (LBM) będzie wspierać wzrost mięśni. Pomnóż LBM przez 2,2 – wynik to Twój dzienny cel białkowy w gramach.

Werdykt MH: Remis

Ruch to podstawa zdrowego stylu życia. Aktywność pozwala zmienić skład ciała na tyle, by zwiększyć siłę czy zdolności motoryczne, dzięki czemu człowiek staje się sprawniejszy i zdrowszy. Jednak bez zbilansowanej diety nie można osiągnąć pełni zdrowia, dlatego należy zadbać o wzajemne dopełnienie bodźców ruchowych i dostarczenie odpowiednich składników odżywczych.

 

REKLAMA