Czy piwo jest zdrowe: prześwietlamy 4 mity

Niedobrzy ludzie rozprzestrzeniają o piwie złośliwe pogłoski - najwyższy czas z tym skończyć! MH prześwietla najpopularniejsze pogłoski dotyczące picia piwa.

| Data aktualizacji: 2020-06-25
Piwo, browar, butelki z piwem shutterstock.com
Piwo nie tylko dobrze smakuje - ono wpływa pozytywnie również na zdrowie. Oczywiście pite w umiarze.

1. Piwo a seks

Małe dawki alkoholu ożywiają, ale większe położą nawet Mike’a Tysona. Faktycznie, w szyszkach chmielu znajdują się żywice, lupulina i humulina, które są wykorzystywane w medycynie przy leczeniu nerwic i bezsenności, ale Czeskie Centrum Medyczne wydało opinię, że dwa jasne pełne dziennie dla mężczyzn i jedno w przypadku kobiet podnoszą intensywność przeżywania seksualnych zbliżeń.

Dr Pavel Zemek idzie nawet dalej: taka ilość piwa dziennie odstrasza widmo impotencji na całe życie. Coś w tym może być, ponieważ wszyscy lekarze są zgodni, że picie piwa zmniejsza ryzyko zatykania się żył i tętnic.

2. Piwo jako izotonik po intensywnym wysiłku

Piwo jest izotoniczne, czyli wyrównuje ciśnienie międzykomórkowe, i hipotoniczne, a więc ułatwia organizmowi szybkie przyjmowanie substancji odżywczych. Intensywny trening to utrata 2% wody z masy ciała i zwiększenie zapotrzebowania na minerały, witaminy i pierwiastki śladowe. Źródlana woda, magnez, potas, sód, fosfor, żelazo, wapń, glukoza, fruktoza, sacharoza, białka i aminokwasy, witaminy A, E, B, C, B i PP – wszystkie te dobra (i jeszcze kilka innych) są zamknięte w jednym kuflu lub butelce.

Procentami w takiej ilości nie masz się co specjalnie przejmować – jeżeli nie przyjechałeś samochodem, rzecz jasna – choć na pewno Twoja wątroba głosowałaby za łykiem bezalkoholowego. Na szczęście, dzieci, ryby i wątroby, jak wiadomo, nie mają głosu.

Piwo, browar, butelki z piwem shutterstock.com
Niech Cię nie zmyli ten kojący oczy obrazek - piwo jest zdrowe, ale tylko dla pijących je z umiarem i wyczuciem. Dla przypomnienia: trzy piwa codziennie to już lekka przesada.

3. Czy od piwa rośnie mięsień piwny?

Tere-fere, nie od piwa, tylko od podżerania przy jego piciu. Piwo obniża poziom cukru we krwi i pobudza produkcję soków żołądkowych, a więc wzmaga apetyt, ale wartość kaloryczna jednego kufla jest podobna do kalorii z wypitej szklanki soku owocowego, z uwagą, że piwo zawiera trzy razy mniej cukru niż on.

Dodajmy na marginesie, że jeden kieliszek czystej wódki to, bagatela, 250 kcal, a cały kufel około 200 kcal. Wyniki badań walijskich naukowców nie pozostawiają złudzeń – bęben rośnie tylko łakomczuchom. Odstaw czipsy, fistaszki, precelki, koreczki i inne zapychacze, a zobaczysz, że Twój brzuch będzie bezpieczny.

4. Piwo potrafi zapobiegać chorobie Alzheimera

Naukowcy udowodnili ponad wszelką wątpliwość, że picie od jednego do sześciu piw tygodniowo obniża ryzyko wystąpienia demencji starczej o 56% – tak donosi raport dietetyków z brytyjskiej Rady ds. Badań Medycznych. Z kolei wypijanie ich więcej niż 14 tygodniowo zwiększa ryzyko o 22%, ale wtedy, tak czy owak, ma się kłopoty z odróżnieniem fantazji od rzeczywistości, więc nie robi to większej różnicy. 

Departament Miłości do Piwa MH raportuje:

Jeśli Twoja dziewczyna patrzy krzywym okiem na równy rząd butelek z piwem w Twojej lodówce, przeczytaj nasz artykuł i przekonaj ją, że picie piwa to samo zdrowie.

REKLAMA