[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Czy można jeść przypalone potrawy?

Owszem, smażone i grillowane potrawy wyglądają smakowicie i pięknie pachną, ale pamiętaj, że za wysoka temperatura może zmienić zdrowe jadło w truciznę.

przypalone jedzenie fot. Getty Images
Gdyby nasi przodkowie nie nauczyli się używać ognia do przygotowywania jedzenia, prawdopodobnie wciąż jeszcze urządzalibyśmy jaskinie. Ale z punktu widzenia Twojego zdrowia lepiej nie przesadzać z temperaturą.

Najprawdopodobniej nie musimy Cię mocno zniechęcać. W końcu ani zwęglona ryba, ani frytki, które można potraktować jako węgiel do pisania nie leżą w kręgu Twoich kulinarnych upodobań. Mówimy jednak o sytuacji, gdy bierzesz się z apetytem za lekko "przeciągnięty" stek albo tosty. Co wtedy?

Pod wpływem gorąca w niektóre produktach – np. frytkach, chipsach, tostach czy płatkach kukurydzianych – pojawia się akrylamid, o którym wiadomo, że ma działanie rakotwórcze. Z mięsem też zachowaj ostrożność.

Jeśli przypalisz mięso, ryzykujesz, że razem z białkiem zjesz też, skup się, heterocykliczne aminy aromatyczne (HAA) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które – co udowodniono – mogą powodować nowotwory, w tym dziesiątkującego facetów raka jelita.

MH Rada: Jeśli już zdarzy Ci się coś przypalić, przynajmniej odkrój zwęglone kawałki przed jedzeniem.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij