Tabliczka wydolności
Sok z buraków, o czym świadczą badania naukowe, może być skutecznym sposobem na poprawę wydolności. Niestety, ciężko go przełknąć nawet tym najbardziej skoncentrowanym na wynikach. Dla nich mamy dobrą wiadomość: nowe badania pokazują, że podobny efekt można osiągnąć za pomocą smaczniejszych środków.
Naukowcy z Kingston University w Wielkiej Brytanii odkryli, że flawonole zawarte w nasionach kakao zwiększają produkcję tlenku azotu, który obniża ciśnienie krwi i poprawia wydolność tlenową organizmu.
Kolarze, którzy jedli dziennie 40 g gorzkiej czekolady (powyżej 70% kakao), po 14 dniach poprawili wyniki w testach o 6%. W drugiej grupie, której przekąską była biała czekolada, takiego wzrostu nie zanotowano. Środki są gorzkie, ale efekty słodkie, prawda?
Marchewką go!
51% – o tyle ograniczysz ryzyko zachorowania na raka prostaty, jedząc codziennie jedną marchewkę - wynika z metaanalizy chińskich naukowców.
Pszeniczny zapalnik
Niemieccy badacze z Uniwersytetu Jana Gutenberga wzięli na warsztat zawarte w pszenicy białka: inhibitory amylazy oraz trypsyny. Orzekli, że mogą one powodować stany zapalne, co z czasem może prowadzić do rozwoju takich chorób, jak m.in. stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Ostatecznych dowodów nie ma, podobnie jak w przypadku glutenu, ale podejrzeń jest na tyle dużo, że chyba warto ograniczyć jej udział w menu. Na pewno Ci to nie zaszkodzi.
Po po potas
Dieta o niskiej kaloryczności, którą stosuje się w czasie odchudzania, w połączeniu z intensywnym treningiem, to szybki sposób na to, by naruszyć równowagę elektrolitową. To zaś z kolei prowadzi do zachwiania szeregu procesów – np. brak potasu zakłóca metabolizm glukozy („European Journal of Clinical Investigation”). Dlatego pamiętaj, żeby koniecznie uzupełniać elektrolity, gdy mocno dajesz sobie w kość, by schudnąć.
Komentarze